RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Wybuch przy Nord Stream mógł uszkodzić szwedzko-polski kabel

Do jednej z eksplozji miało dojść w odległości około 500 metrów od szwedzko-polskiej linii wysokiego napięcia (fot. Swedish Coast Guard / Handout/Anadolu Agency via Getty Images)
Do jednej z eksplozji miało dojść w odległości około 500 metrów od szwedzko-polskiej linii wysokiego napięcia (fot. Swedish Coast Guard / Handout/Anadolu Agency via Getty Images)

Zbadamy, czy wskutek wybuchu przy gazociągu Nord Stream uszkodzeniu nie uległ także podmorski kabel elektryczny SwePol Link, łączący Szwecję z Polską – poinformował w czwartek szwedzki operator sieci energetycznej Svenska Kraftnat.

Prezes PGE: Należy przyspieszyć budowę elektrowni atomowej

Przyszłością dla bezpieczeństwa polskiej energetyki są wielkoskalowe siłownie jądrowe wsparte OZE i gazem – powiedział w środę w Gdańsku prezes PGE...

zobacz więcej

Według przedsiębiorstwa do jednej z eksplozji doszło w odległości około 500 metrów od szwedzko-polskiej linii wysokiego napięcia. – Nie wiemy, jak silna była podwodna detonacja. Aby upewnić się, że wszystko jest w porządku z naszym kablem, w przyszłym tygodniu dokonamy pomiarów – przekazał szwedzkiej telewizji SVT Per Kvarnefalk ze Svenska Kraftnat.


SwePol Link jest obecnie wyłączony z użytkowania z powodu zaplanowanego wcześniej przeglądu, stąd nie wiadomo, w jakim stanie jest odcinek, który krzyżuje się z Nord Stream na północny wschód od Bornholmu.


Współwłaścicielem kabla o napięciu 450 kV, prowadzącego z Karlshamn w południowej Szwecji do okolic Słupska, są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Linia pozwala obu krajom na wzajemny przesył prądu, gdy w jednym z krajów występuje niedobór energii.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej