RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zima bez telefonów komórkowych? Eksperci biją na alarm

Zimą mogą przestać działać telefony komórkowe (fot. Shutterstock)
Zimą mogą przestać działać telefony komórkowe (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Przerwy w dostawie prądu mogą spowodować, że przestaną działać telefony komórkowe. Przedstawicie branży telefonii komórkowej biją na alarm – obecnie systemy awaryjne w wielu europejskich krajach są niewystarczające, by przy rozległych przerwach w dostawach prądu i zapewnić łączność.

Powstanie film o wynalazcy telefonu komórkowego

Producent Dana Brunetti, który wyprodukował m.in. filmy „The Social Network” i „Kapitan Phillips” oraz serial „House of Cards”, nabył prawa do...

zobacz więcej

Jak informuje dw.com w Niemczech, Francji i Szwecji trwają prace nad opracowaniem planu, który miałby umożliwić utrzymanie łączności nawet wtedy, gdy nie będzie prądu. 


Wprawdzie część masztów telefonii komórkowej posiada awaryjne baterie, ale te wystarczają zwykle na około pół godziny.


Działania podejmują już Francuzi, którzy planują dołączyć maszty telefonii do infrastruktury krytycznej. „Latem odbyły się rozmowy między rządem Francji, firmami telefonii komórkowe oraz francuskim operatorem sieci Enedis, który należy do kontrolowanego przez państwo przedsiębiorstwa EDF. Enedis nie ujawnił treści tych rozmów. Zaznaczył, że w gestii lokalnych władz leży decyzja, kto znajdzie się w gronie uprzywilejowanych odbiorców energii” – czytamy w tekście Deutsche Welle. 


Z kolei Szwedzki Urząd ds. Poczty i Ttelekomunikacji (PTS) ma między innymi pomagać przy zakupie mobilnych stacji, które w sytuacji dłuższego braku prądu, mogą zapewnić łączność.


Inny plan ma niemiecki Telekom, który stawia na mobilne generatory diesla. Mają one umożliwić funkcjonowanie masztów nadawczych. Jednak tylko niewielka część spośród 33 tysięcy masztów mogłaby być w ten sposób jednocześnie zasilana.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej