RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Premier Morawiecki: NATO jest silne i zjednoczone jak nigdy dotąd

Pomoc od USA ma zostać przekazana m. in. na zakupy broni (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Pomoc od USA ma zostać przekazana m. in. na zakupy broni (fot. PAP/Marcin Bielecki)

NATO jest silne i zjednoczone jak nigdy dotąd i wzmacnia wschodnią flankę, kolejnym tego dowodem jest informacja, że Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 mln dolarów na zakupy amerykańskiego uzbrojenia – ocenił premier Mateusz Morawiecki.

Rosyjski atak jądrowy? Rau o „najbardziej racjonalnej odpowiedzi”

Użycie broni konwencjonalnej w obronie Ukrainy byłoby najbardziej racjonalną i wyważoną odpowiedzią na ewentualny atak jądrowy Rosji na Ukrainie –...

zobacz więcej

W czwartek ambasada USA poinformowała, że Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach podlegającego Departamentowi Stanu programu Foreign Military Financing, przeznaczonego na zakup produktów i usług (np. szkoleń) amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.


„Jest to kolejne potężne wzmocnienie dla polskiej armii - oprócz 137 miliardów złotych, które wydamy w przyszłym roku na budżet obronny, zakupy broni i inwestycje w polski przemysł zbrojeniowy” – napisał premier.

8 września sekretarz stanu Antony Blinken poinformował o zamiarze przekazania kolejnych 2,2 mld dolarów na długoterminowe inwestycje w obronność Ukrainy i jej 18 sąsiadów w ramach programu Foreign Military Financing. Wartość ogłoszonego wtedy pakietu pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy to 675 mln USD.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej