RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Fiński rząd wzmocnił nadzór nad gazociągiem Balticconector

Balticconector został uruchomiony w 2020 roku (fot. PAP/EPA)
Balticconector został uruchomiony w 2020 roku (fot. PAP/EPA)

Rząd nakazał wszystkim organom administracji wzmocnić środki bezpieczeństwa wokół instalacji infrastruktury krytycznej, w tym estońsko-fińskiego gazociągu Balticconnector. Są ku temu powody po wybuchach w Nord Stream – przekazała w czwartek minister finansów Annika Saarikko.

Finlandia wprowadza ograniczenia dla uciekających przed mobilizacją Rosjan

Rząd Finlandii poinformował w środę, że postanowił znacznie ograniczyć prawo uciekających przed mobilizacją Rosjan do wjazdu na teren Finlandii –...

zobacz więcej

Estońsko-fiński gazociąg został otwarty z początkiem 2020 r. Ma ponad 153 km długości (odcinek podmorski liczy ok. 77 km, lądowy po stronie fińskiej – około 21 km, zaś po estońskiej – ok. 55 km). Gazociągiem dostarczany jest gaz z magazynów na Łotwie. Magistrala przesyłowa może obsługiwać około jednej trzeciej fińskiego zapotrzebowania na gaz.


Czytaj także: Finlandia kończy z rosyjskimi paliwami. To będzie jednak kosztować


W czwartek nad potencjalnymi zagrożeniami związanymi z brakami w dostawie energii oraz bezpieczeństwem dostaw żywności debatowała specjalna rządowa grupa robocza powołana w marcu po rozpoczęciu agresji Rosji przeciwko Ukrainie.

„Zaczynasz rozumieć cały ten horror”. Co Rosjanie mówią o mobilizacji?

Władimir Putin ogłosił mobilizację. Według niezależnych mediów nowo wprowadzony dekret może objąć nie – jak zapowiadał to Kreml – 300 tysięcy, a...

zobacz więcej

– Potencjalne niedobory w dostawach energii elektrycznej podczas nadchodzącej zimy są poważnym zagrożeniem – przyznała minister. Dodała, że przygotowane są wytyczne dla krajowych dystrybutorów energii z priorytetami w rozdzielaniu energii w krytycznych obszarach, tak mieszkaniowych. jak i przede wszystkim dla placówek opieki zdrowotnej.


Fińska Służba Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu: Ryzyko ataków wzrosło


Fińska Służba Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu (SUPO) przekazała w czwartek, że ryzyko ataków wymierzone w instalacje infrastruktury krytycznej zarówno „w znaczeniu fizycznym, jak i w cyberprzestrzeni wzrosło”. Jednak jej „sparaliżowanie jest w najbliższym czasie mało prawdopodobne”.


Za infrastrukturę krytyczną uznaje się przede wszystkim instalacje energetyczne i zaopatrzenie w wodę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej