RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Spotkanie szefa polskiego MSZ i Nancy Pelosi. Poruszyli ważne tematy

Min. Zbigniew Rau spotkał się z przewodniczącą amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (fot. Bartosz Peterman/MSZ)
Min. Zbigniew Rau spotkał się z przewodniczącą amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (fot. Bartosz Peterman/MSZ)

Najnowsze

Popularne

Rosyjska aneksja okupowanych obszarów Ukrainy będzie kolejnym aktem bezprawia, na które wspólnota międzynarodowa zgodzić się nie może; nastąpią dalsze sankcje – powiedział w czwartek w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

USA przekażą Polsce wsparcie finansowe na obronę. Ambasada podała kwotę

Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach Foreign Military Financing. Wsparcie, które ogłosił...

zobacz więcejSzef polskiej dyplomacji spotkał się z przewodniczącą amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Po spotkaniu był pytany przez dziennikarzy, jaka powinna być odpowiedź Zachodu na rosyjską deklarację aneksji okupowanych obszarów i co zrobi Polska.


– Bezwzględnie dalsze sankcje nastąpią, bo będzie to kolejny akt międzynarodowego bezprawia, na które wspólnota międzynarodowa zgodzić się nie może – oświadczył szef MSZ.


Min. Rau podziękował podczas rozmowy z Pelosi za wsparcie Kongresu dla rozszerzenia obecności wojskowej USA w Polsce i zaapelował o kontynuowanie pomocy dla Ukrainy. Biały Dom chce nakłonić ONZ do ominięcia Rady Bezpieczeństwa

Administracja prezydenta Joego Bidena przy wsparciu polityków z wielu krajów stara się znaleźć rozwiązanie pozwalające na potępienie Rosji na forum...

zobacz więcej

Min. Rau poinformował, że „Pelosi wyraziła podziw dla Polski za stanowczość, jaką okazujemy wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, także stanowczość wobec innych presji i nacisków na nasz kraj”. – Mówiła o zaporze, którą zbudowaliśmy na granicy z Białorusią. Wskazała, że to jest taka postawa, która wzbudza zrozumienie i poważanie wolnego świata – dodał.


– Mówiliśmy sporo o Ukrainie i scenariuszach, które będą wynikać z tej wojny – kontynuował szef MSZ. Jak powiedział, rozmowa dotyczyła też „bezpieczeństwa energetycznego Polski”. – Mówiliśmy o pewnych podziałach w samej UE, dotyczących kwestii rosyjskiej agresji na Ukrainę – przekazał.

– Rozmowa dotyczyła tego, na ile demokracje są odporne na takie przyszłe, niewiadome zdarzenia jak trudna energetycznie zima w Europie Zachodniej i na ile to może się przełożyć na pokusy skłaniania Ukrainy do przyprowadzenia Rosji do stołu negocjacyjnego. (…) Uznaliśmy razem, a pani spiker podkreśliła, że trudno sobie wyobrazić jakiegokolwiek zachodniego przywódcę, który siadałby przy takim stole negocjacyjnym (...) i odgrywał rolę arbitra – podkreślił minister. 


Szef polskiego MSZ w czwartek kończy wizytę w USA.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej