RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Indie i Chiny przeciw Rosji? Biden ma plan

Prezydent USA Joe Biden (fot.  Demetrius Freeman/The Washington Post via Getty Images)
Prezydent USA Joe Biden (fot. Demetrius Freeman/The Washington Post via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Administracja Joe Bidena czyni usilne starania, aby namówić sympatyzujące z Rosją Indie i Chiny do zajęcia zdecydowanego stanowiska ws. ewentualnego użycia broni jądrowej przez reżim Władimira Putina – informuje Politico.

„Dlaczego uciekacie przed wojną, skoro ją popieracie”. Gruzini wieszają banery przy granicy [WIDEO]

Wielu Rosjan ucieka do Gruzji przed mobilizacją na wojnę z Ukrainą. Ludzie są zdesperowani, często z jednym plecakiem –podają gruzińskie media. Nie...

zobacz więcej

Zdaniem Politico „wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu przekazał, że amerykańscy dyplomaci naciskają zarówno na regionalnych przyjaciół, jak i wrogów Rosji, aby wywierać presję na Putina, aby nie poszedł drogą nuklearną”.

 

– W wielu rozmowach z krajami regionu Indo-Pacyfiku podkreślaliśmy wagę mówienia jednym głosem przeciwko użyciu broni jądrowej na Ukrainie – powiedział cytowany przez portal urzędnik.


Zdaniem Politico największe nadzieje Amerykanie wiążą z chińskim przywódcą Xî Jinpingiem, który „ma duży wpływ na Władimira Putina”. 


Z kolei Indie już pośrednio skrytykowały działania Rosji na Ukrainie. Zrobił to minister spraw zagranicznych Subrahmanyam Jaishankar podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Uzbekistanie. – Trajektoria konfliktu na Ukrainie jest przedmiotem naszej głębokiej troski. Perspektywy na przyszłość wydają się być jeszcze bardziej niepokojące, szczególnie w kontekście zagrożenia nuklearnego – powiedział.


AFP cytowała także rozmowę premiera Indii Narendra Modiego z Putinem, do której doszło przed dwoma tygodniami w Uzbekistanie. – Prezydencie, to nie czas na wojnę – miał zwrócić się do rosyjskiego przywódcy. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej