RAPORT

Prorosyjska era Tuska

USA przekażą Polsce wsparcie finansowe na obronę. Ambasada podała kwotę

Najnowsze

Popularne

Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach Foreign Military Financing. Wsparcie, które ogłosił sekretarz stanu Antony Blinken w Kijowie 8 września, czyni Polskę jednym z największych odbiorców Zagranicznej Pomocy Wojskowej poza Ukrainą. Ma ono na celu wzmocnienie zdolności Polski do odstraszania i obrony przed zwiększonym zagrożeniem ze strony Rosji – głosi komunikat ambasady USA.

Turcja wzmocni swoje siły zbrojne na Cyprze Północnym

Turcja wzmocni swoją obecność wojskową na Cyprze Północnym po tym, jak Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia w handlu sprzętem obronnym z Cyprem –...

zobacz więcej

Jak czytamy w komunikacie, „Polska udzieliła nadzwyczajnego wsparcia Ukrainie w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji. Fundusze te przyspieszą proces uzupełniania wyposażenia, które Polska zdołała przekazać z własnych zapasów w celu wzmocnienia obrony Ukrainy, takiego jak czołgi. Cały czas zachęcamy kraje do przekazywania Ukrainie pilnie potrzebnego wsparcia, jak również do rozpoczęcia negocjacji kontraktów z firmami obronnymi, w celu możliwie najszybszego uruchomienia produkcji sprzętu dla Ukrainy.”

Czym jest Foreign Military Financing?


Program FMF zapewnia dotacje i pożyczki, aby pomóc krajom w zakupie broni i sprzętu obronnego produkowanego w Stanach Zjednoczonych.  Sekretarz stanu zatwierdza, które państwa wezmą udział w programie, a za jego wykonanie odpowiedzialny jest sekretarz obrony.


Sekretarz stanu Antony Blinken poinformował 8 września o zamiarze przekazania kolejnych 2,2 mld dolarów na długoterminowe inwestycje w obronność Ukrainy i jej 18 sąsiadów w ramach programu Foreign Military Financing. Podczas wizyty w Kijowie Blinken poinformował, że wartość kolejnego pakietu pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy wyniesie 675 mln USD.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej