RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zatrzymania w Czarnogórze. Urzędnik państwowy miał przez 10 lat szpiegować na rzecz Rosji

Czarnogóra po rozpoczęciu wojny na Ukrainie wydaliła część rosyjskiego korpusu dyplomatycznego (fot. Shutterstock)
Czarnogóra po rozpoczęciu wojny na Ukrainie wydaliła część rosyjskiego korpusu dyplomatycznego (fot. Shutterstock)

W Podgoricy zatrzymano w czwartek podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji obywateli Czarnogóry – poinformował dziennik „Vijesti”. Według gazety „Pobjeda” w akcji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo wewnętrzne kraju Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (ANB) przeszukano domy dwóch Czarnogórców, sześciu rosyjskich dyplomatów i 30 innych rosyjskich obywateli.

„Zaczynasz rozumieć cały ten horror”. Co Rosjanie mówią o mobilizacji?

Władimir Putin ogłosił mobilizację. Według niezależnych mediów nowo wprowadzony dekret może objąć nie – jak zapowiadał to Kreml – 300 tysięcy, a...

zobacz więcej

W koordynowanej z partnerami zagranicznymi akcji ANB przeszukano domy osób podejrzewanych o organizację grup przestępczych oraz szpiegostwo. Żadna z osób objętych działaniami czarnogórskich służb nie została dotąd pozbawiona wolności – powiedział, cytowany przez „Pobjedę”, Vukas Radonjić, rzecznik urzędu Specjalnego Prokuratora Generalnego.


Według dziennika "Vijesti" w wyniku akcji zatrzymano „kilku” obywateli Czarnogóry, wśród których znalazł się urzędnik państwowy, którego podejrzewa się o ponad 10-letnie szpiegostwo na rzecz Rosji.


Wcześniej w czwartek o międzynarodowej operacji informował czarnogórski premier Dritan Abazović. Należąca do NATO Czarnogóra dołączyła do unijnych sankcji nałożonych na Rosję w odpowiedzi na inwazję przeciwko Ukrainie oraz wydaliła w jej następstwie część rosyjskiego korpusu dyplomatycznego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej