RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezydent Zełenski prosi kanclerza Scholza o więcej broni i o sankcje na Rosję

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO )
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO )

Podczas przeprowadzonej w środę wieczorem rozmowy telefonicznej z kanclerzem Olafem Scholzem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się ponownie do Niemiec o dalsze dostawy broni i zaapelował o zaostrzenie planowanego, ósmego pakietu unijnych sankcji wobec Moskwy – informuje portal dziennika „Welt”.

NATO: Każdy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się z reakcją

Każdy celowy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotka się ze zjednoczoną i zdeterminowaną reakcją – głosi oświadczenie Rady...

zobacz więcej

„Jeśli chodzi o obronność, podkreśliłem, że oczekujemy od Niemiec systemu obrony przeciwrakietowej” – stwierdził prezydent Zełenski, komentując rozmowę z kanclerzem Olafem Scholzem (SPD). 


Tematem rozmowy był też nowy pakiet sankcji UE wobec Rosji. „W tej chwili jest jeszcze coś do dodania do ósmego pakietu sankcji” – powiedział Zełenski. Obydwaj przywódcy omówili też sprawę sabotażu, dokonanego na gazociągu Nord Stream. 


„Mimo pozornych referendów, przeprowadzanych przez Rosję w okupowanych regionach, Ukraina nie zaakceptuje strat terytorialnych i odzyska swoje terytorium. Po raz kolejny wzywam rosyjskich żołnierzy do ucieczki, lub do poddania się. To jedyny sposób, w jaki mogą uratować swoje życie” – powiedział prezydent Zełenski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej