RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Macron grozi rozwiązaniem niższej izby parlamentu

 Emmanuel Macron (fot. Michael M. Santiago/Getty Images)
Emmanuel Macron (fot. Michael M. Santiago/Getty Images)

Prezydent Francji Emmanuel Macron grozi rozwiązaniem niższej izby parlamentu. Zapewnił, że dojdzie do tego, jeżeli Zgromadzenie Narodowe przegłosuje wotum nieufności dla rządu podczas debaty w sprawie reformy emerytalnej. Macron obiecał podczas kampanii prezydenckiej podwyższenie wieku emerytalnego z 62 do 65 lat.

Macron: Negocjacje mają szanse na sukces tylko, jeśli Ukraina zostanie wyzwolona

Negocjacje w sprawie Ukrainy mają szanse na sukces tylko, jeśli Ukraina zostanie wyzwolona, a jej suwerenność zachowana – oświadczył we wtorek w...

zobacz więcej

Prezydent Francji odbył naradę z liderami rządowej koalicji, podczas której zadecydował o odroczeniu planowanej na jesień reformy emerytalnej, aby przeprowadzić dodatkowe konsultacje społeczne. Poinformował, że ustawa trafi do parlamentu w styczniu przyszłego roku i w zależności od przebiegu debaty w Zgromadzeniu Narodowym może dojść do rozwiązania niższej izby. 

 

– Jeżeli wszystkie partie opozycyjne zjednoczą się, aby przyjąć wotum nieufności i obalić rząd to zadecyduje naród. Francuzi wybiorą nowa większość w parlamencie. Zwołamy nowe wybory i wzmocnimy pozycje prezydenta – powiedział minister pracy Olivier Dussopt.

 

Po tych deklaracjach gotowość do poparcia wotum nieufności potwierdzili narodowcy i koalicja lewicy Nupes. Jednak do przegłosowania uchwały potrzebne im będą głosy centroprawicowych republikanów, którzy prawdopodobnie poprą rządową reformę. Stąd też komentarze, że rozwiązanie niższej izby parlamentu wydaje się na razie mało prawdopodobne. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej