RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Mogą robić z płodów farsz do pierożków”. Były rzecznik UJ wciąż pracuje na uczelni

Nowak nadal pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Nowak nadal pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Mimo że władze Uniwersytetu Jagiellońskiego zapowiadały rozwiązanie umowy z Samuelem Nowakiem, były rzecznik prasowy Instytutu Psychologii wciąż tam pracuje. Nowak w lutym zamieścił w mediach społecznościowych kontrowersyjny wpis o dzieciach nienarodzonych.

„Farsz z ludzkich płodów”. Rzecznik instytutu na UJ stracił pracę

Umowa o pracę z Samuelem Nowakiem zostanie rozwiązania – poinformował rzecznik Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Adrian Ochalik. Nowak,...

zobacz więcej

Według mediów dr Samuel Nowak w dyskusji w mediach społecznościowych napisał: „Płód nie jest człowiekiem, więc who cares? Mogą nawet robić z płodów farsz do pierożków, co za różnica?”. 

 

Po skandalu, jaki to zdanie wywołało, uczelnia jeszcze w lutym zapowiedziała rozwiązanie umowy z doktorem. Nadal jednak pracuje on na Uniwersytecie Jagiellońskim. Działacze pro-life chcą wyjaśnień od władz uczelni. 

 

Samuel Nowak nadal pracuje na UJ

 

– To oburzające, bulwersujące, że ten pan wciąż pracuje na najstarszej polskiej uczelni, mającej chrześcijańskie korzenie. Chodzi tu o kwestie moralno-etyczne. Uniwersytety dążą do prawdy obiektywnej, kierują się nią, a nie przesłankami ideologicznymi. Kieruję publiczne zapytanie do rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, dlaczego nadal zatrudnia pana Samuela – powiedział Bawer Aondo-Akaa z Fundacji Pro – Prawo do Życia. 

Farsz do pierogów z ludzkich płodów? Rzecznik UJ wywołał burzę

Rzecznik prasowy Instytutu Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim miał napisać na swoim prywatnym koncie na Twitterze, że płód nie jest...

zobacz więcej

– Oczekiwaliśmy odwołania Pana dr. Samuela Nowaka z funkcji rzecznika prasowego – poinformowała sekretarz i dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka Magdalena Guziak-Nowak.


„Rozumiem, że wpis dr. Nowaka nie jest stanowiskiem Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednak jako pracownik naukowy Uczelni, »winien jest zawsze i wszędzie postępować godnie, w niczym nie uwłaczając ani Uczelni, ani imieniu Jej doktora« (z przysięgi doktorskiej UJ)” – pisała sekretarz stowarzyszenia do rektora w lutym. 

 

Dr Nowak zapytany o komentarz w sprawie odesłał do rzecznika prasowego uczelni. 

 

– Pan dr Samuel Nowak jest pracownikiem administracyjnym w Instytucie Psychologii. Dodatkowo, na podstawie umowy cywilnoprawnej prowadził zajęcia dydaktyczne – poinformował dyrektor Instytutu Psychologii UJ prof. Przemysław Bąbel.


Przekazał, że po skandalu wywołanym wpisem w mediach społecznościowych Nowak przestał pełnić funkcję rzecznika prasowego Instytutu Psychologii – funkcja ta została zlikwidowana; ale Nowak „jest odpowiedzialny za popularyzację wyników badań naukowych prowadzonych w Instytucie Psychologii”. 

„Antydyskryminacja” LGBT na UJ. Organizacje prorodzinne proszą o informację publiczną

Grupa organizacji prorodzinnych wystosowała do rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego list otwarty z prośbą o udostępnienie w trybie dostępu do...

zobacz więcej

Dyrektor Instytutu Psychologii nie czuje się uprawniony do komentowania aktywności pozazawodowych pracowników, podejmowanych w czasie wolnym od pracy.


„Wpis ukazał się na prywatnym koncie pracownika, niepowiązanym w żaden sposób z jego pracą w Uniwersytecie, i został zamieszczony w czasie wolnym od pracy” – zauważył. 

 

Zgodnie z informacjami dyrektora w roku akademickim 2022/23 dr Samuel Nowak nie będzie prowadził żadnych zajęć dydaktycznych w Instytucie Psychologii. W roku 2021/22 prowadził autorskie kursy fakultatywne: „Ekonomia polityczna. Wprowadzenie”, „Kultura popularna i tożsamość” oraz „Humanistyka stosowana. Władza, teoria i polityka”. 

 

Nowak prowadził także zajęcia „Popkultura i tożsamość: Life-style, polityki smaku i konsumpcja” na Wydziale Polonistyki. W nadchodzącym roku akademickim ma zaplanowane te same zajęcia – jeżeli zapisze się wystarczająco wielu studentów, ponieważ ćwiczenia te są fakultatywne. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej