RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Fińskie służby: Zimą Rosja skupi się na szpiegowaniu w sieci

Zimą rosyjskie służby specjalne mają skupić się na działaniach w cyberprzestrzeni (fot. Shutterstock/husjur02)
Zimą rosyjskie służby specjalne mają skupić się na działaniach w cyberprzestrzeni (fot. Shutterstock/husjur02)

Najnowsze

Popularne

Rosyjski wywiad próbuje dostosować się do nowych okoliczności i wpływ na to ma przebieg inwazji na Ukrainę. „Jest wielce prawdopodobne, że zimą skoncentruje się na szpiegowaniu w cyberprzestrzeni” – przekazał w czwartek szef Fińskiej Służby Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu (SUPO) Antti Pelttari.

Rosjanie uciekają przed mobilizacją. „A czyj jest Krym?” [WIDEO]

– To nie nasza wojna – mówi jeden z Rosjan, który uciekł z kraju przed mobilizacją. Po chwili padło pytanie do kogo należy Krym, Donieck i...

zobacz więcej

Według SUPO większość rosyjskich agentów działających dotychczas tradycyjnie pod przykryciem dyplomatycznym musiała ograniczyć swoją aktywność, ponieważ kraje zachodnie wydaliły wielu rosyjskich dyplomatów. 


„Chociaż w Finlandii oficerowie wywiadu wciąż działają, to Finowie prawdopodobnie przynajmniej tymczasowo odcięli kontakty z rosyjskimi siatkami, co powoduje, że mniej informacji jest dostępnych przez tradycyjne kanały” – podkreślono w corocznym raporcie dotyczącym bezpieczeństwa. 


SUPO szacuje, że rosyjskie służby bardziej niż dotychczas skupią się na swoich obywatelach przebywających i pracujących w krajach zachodnich, szczególnie gdy ci będą odwiedzać swoją ojczyznę. Także Rosjanie zajmujący kluczowe stanowiska w Finlandii będą „pod presją rosyjskich służb” – wskazano. 


Rośnie ryzyko zagrożeń związanych z infrastrukturą krytyczną 


Również w związku z procesem akcesji do NATO Finlandia będzie przedmiotem większego zainteresowania, a ryzyko zagrożeń związanych z infrastrukturą krytyczną wzrasta – zauważono w raporcie. „Unieszkodliwienie jej atakami cybernetycznymi w najbliższym czasie jest jednak mało prawdopodobne” – oświadczył szef SUPO Antti Pelttari. 

Czwarty wyciek gazu z Nord Stream. Szef MSZ o zagrożeniu dla Baltic Pipe [WIDEO]

Szwedzka straż przybrzeżna stwierdziła wcześniej w tym tygodniu czwarty wyciek w uszkodzonych gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2 –...

zobacz więcej

Podczas konferencji w Helsinkach Pelttari zapytany został także o ocenę wycieków gazu z rurociągów Nord Stream oraz związanych z nimi wybuchami zarejestrowanymi w regionie Danii i Szwecji. Według szefa SUPO wszystko wskazuje na to, że wydarzenia są działaniem „zamierzonym”.


„To klasyczny, podręcznikowy przykład oddziaływania państwa” – ocenił. 


Zakaz wjazdu dla Rosjan 


Pelttari odniósł się także do kontrowersyjnej kwestii wjazdu i tranzytu przez Finlandię rosyjskich obywateli. Przyznał, że choć fiński rząd zamierza zakazać wjazdu Rosjanom na wizach turystycznych, to w ocenie SUPO „nie każdy rosyjski turysta stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa”. 


Zniesienie wiz czy zakaz wjazdu w celach turystycznych „nie powstrzyma rosyjskich służb przed szpiegowaniem” – uważa Pelttari. Przeciwnie, wywiad skoncentruje się na podmiotach korporacyjnych, co ma związek z zapotrzebowaniem Rosji na wysokie technologie – stwierdził szef SUPO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej