RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ponad tysiąc przestępców uniknęło kary. Wszystko przez brak sędziów

„Niedobór personelu zaczyna wpływać na praworządność” (fot. Shutterstock/Olena Yakobchuk)
„Niedobór personelu zaczyna wpływać na praworządność” (fot. Shutterstock/Olena Yakobchuk)

Ponad tysiąc przestępców w największej holenderskiej prowincji Geldria (Gelderland) na wschodzie kraju uniknęło osądzenia z powodu braku sędziów, wynika z informacji dziennika „Trouw”. „Niedobór personelu w Holandii zaczyna wpływać na praworządność” – komentuje gazeta.

„Trzech prokuratorów na 100 tys. mieszkańców”. Dlaczego strajkują francuscy prawnicy?

W środę, na wezwanie związków zawodowych pracowników wymiaru sprawiedliwości we Francji, strajk podjęli sędziowie, adwokaci i urzędnicy sądowi....

zobacz więcej

W ubiegłym tygodniu prokuratura w Hadze zwróciła się do sądu o umorzenie 53 spraw karnych, motywując to tym, iż brakuje jej kadr, które uniemożliwiają prowadzenie spraw. 

 

Śledztwa, z których chce zrezygnować prokuratura dotyczą głównie narkotyków i konfiskat, wynika z informacji rzecznika prokuratury. 

 

Prokuratura zrezygnowała z oskarżenia


Z informacji „Trouw” wynika, że takich sytuacji jest więcej. W Geldrii przeszło tysiąc przestępców, którzy mieli zostać osądzeni, uniknęło więzienia, bo z powodu problemów kadrowych sądów prokuratura zrezygnowała z oskarżenia. „Po prostu jest zbyt mało sędziów, którzy mogą zajmować się sprawami” – podaje dziennik. 

 

„Dotyczy to przestępstw zagrożonych karą do roku więzienia, takich jak kradzieże, wandalizm lub wykroczenia drogowe” – informuje gazeta. 

 

„Trouw” podkreśla, że prócz tego, że sprawiedliwość nie zostaje wymierzona ofiary tracą szansę na odszkodowanie. „Niedobór personelu w Holandii zaczyna teraz również wpływać na praworządność” – ocenia gazeta. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej