RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kukiz przestaje głosować z PiS-em. Stawia warunek

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz lider Kukiz'15 Paweł Kukiz (fot. PAP/Paweł Supernak)
Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz lider Kukiz'15 Paweł Kukiz (fot. PAP/Paweł Supernak)

Od kilku miesięcy Paweł Kukiz zapowiadał, że jeśli PiS do końca września nie uchwali sędziów pokoju, to przestanie z nimi głosować w Sejmie. Teraz zaznaczył, że zdania nie zmieni. Lider Kukiz’15 przyznał, że jest gotowy do dalszej współpracy z formacją rządzącą, ale ponieważ jego kluczowy projekt nie został jeszcze przyjęty przez parlament, od soboty będzie zmuszony wstrzymać się od wspólnych głosowań.

Kukiz: Jeśli PiS spełni nasze postulaty, wystartujemy z ich list

Jeśli PiS w ciągu dwóch, trzech miesięcy uchwali ustawy o sędziach pokoju, referendach lokalnych oraz broni i amunicji, z przyjemnością...

zobacz więcej

Paweł Kukiz już na początku lata tego roku informował publicznie, że daje PiS-owi kilka miesięcy, by ustawa o sędziach pokoju została przyjęta przez Sejm.


– Później po prostu przestaniemy głosować z Prawem i Sprawiedliwością – zaznaczał. Jako ostateczny termin podawał koniec września.


Mówił też, że do przyjęcia ustawy nie są nawet potrzebni politycy Solidarnej Polski, bo jest przekonany, iż projekt zdobędzie poparcie Polskiego Stronnictwa Ludowego. 


Zobacz także: Kukiz: Wprowadzenie sędziów pokoju to początek prawdziwej reformy wymiaru sprawiedliwości

 

– W 2019 r. Polskie Stronnictwo Ludowe wpisało postulaty, wszystkie postulaty Kukiz'15, oprócz ustawy antysitwowej, do swojego programu, więc nie bardzo mają wyjście, żeby się z tych deklaracji wycofać w przypadku głosowania, a że mają szabel więcej niż minister Ziobro, więc tu Ziobro nie jest szczególnie do tej ustawy potrzebny – zaznaczał.


Teraz w Radiu ZET Kukiz powiedział, że od października, tak jak wielokrotnie deklarował, przestaje głosować z PiS-em.

Kreml reaguje na wpis Sikorskiego. Europoseł oskarża USA o terroryzm?

Radosław Sikorski z PO zasugerował, że to Stany Zjednoczone uszkodziły gazociągi Nord Stream. „Dziękuję” – napisał do europosła Platformy...

zobacz więcej

Nie ma uchwalonych sędziów pokoju, a więc kończą się wspólne głosowania – stwierdził.


Lider Kukiz’15 zaznaczył, że jest gotowy do dalszej współpracy, ale najpierw PiS musi spełnić jego warunki. – Do momentu uchwalenia ustawy o sędziach pokoju. Taka była umowa – powiedział.


Zobacz także: Kukiz o reparacjach od Niemiec: „Należą się nam jak psu buda”

 

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w Polskim Radiu Wrocław wyraził niedawno przekonanie, że ustawa o sędziach pokoju zostanie przyjęta, choć proces powoływania sędziów będzie trochę trwał. 


O sprawie lider PiS mówił również  na spotkaniu w Siedlcach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej