RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Horała: CPK będzie można wykorzystać w celach militarnych

CPK będzie miał znaczenie dla bezpieczeństwa państwa - mówił Horała (graf. mat.pras.)
CPK będzie miał znaczenie dla bezpieczeństwa państwa - mówił Horała (graf. mat.pras.)

Najnowsze

Popularne

Centralny Port Komunikacyjny będzie lotniskiem, które w razie potrzeby będzie można wykorzystać w celach militarnych – wskazał w Polskim Radiu w radiowej Jedynce pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Zbigniew Rau krytykuje Radosława Sikorskiego

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział Polskiemu Radiu, że coraz bardziej prawdopodobna staje się hipoteza, iż uszkodzenia gazociągów...

zobacz więcej

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej mówił o postępach prac przygotowawczych do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Poinformował, że w najbliższych dniach zostanie złożony wniosek o decyzję środowiskową dla lotniska i węzła wokół lotniska.


To dokument liczący 30 tys. stron i jest efektem pracy kilkudziesięciu osób w czasie dwóch lat. Horała zaznaczył, że to ważny etap, bo zgodnie z prawem decyzja środowiskowa pozwoli na rozpoczęcie przygotowawczych prac budowlanych.  


Horała podkreślił również, że powstający port komunikacyjny będzie miał znaczenie dla bezpieczeństwa państwa, szczególnie dla szybkiego przerzutu wojsk, amunicji, sprzętu i zaopatrzenia. Wskazał, że takie operacje obsługuje teraz lotnisko w Rzeszowie, ale przepustowość tego lotniska jest niewielka.


– CPK będzie lotniskiem, które w razie potrzeby będzie można wykorzystać w celach militarnych – mówił gość radiowej Jedynki.


Przyznał także, że gazociąg Baltic Pipe jako element infrastruktury krytycznej podlega zagrożeniu. Horała mówił o nowym gazociągu w kontekście uszkodzeń Nord Stream 1 i 2. Ocenił, że zawsze należy liczyć się z tym, że infrastruktura krytyczna może być obiektem różnego rodzaju ataków, dlatego trzeba ją w szczególny sposób chronić.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej