RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Naimski o eksplozjach Nord Stream. „Eskalacja rosyjskich działań”

Były pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział w programie #Jedziemy TVP Info, że zastąpienie dostaw z Rosji możliwością sprowadzania gazu z innych kierunków dzięki Baltic Pipe to „olbrzymi sukces”. Ocenił, że tajemnicze eksplozje, do jakich doszło w gazociągach Nord Stream, mogą być eskalacją działań reżimu Władimira Putina. – To jest sytuacja trudna i groźna – zaznaczył.

Kreml reaguje na wpis Sikorskiego. Europoseł oskarża USA o terroryzm?

Radosław Sikorski z PO zasugerował, że to Stany Zjednoczone uszkodziły gazociągi Nord Stream. „Dziękuję” – napisał do europosła Platformy...

zobacz więcej

W programie #Jedziemy Naimski mówił o otwarciu Baltic Pipe.


– Tego samego dnia miała miejsce ta prowokacja. Wymaga to zbadania, kto za tym stoi. Na 100 proc. nie jesteśmy przekonani, ale wiemy, że jest to akt sabotażu. To zostało już udowodnione przez Szwedów – stwierdził.


Zobacz także: Departament Stanu USA reaguje na wpis Sikorskiego ws. Nord Stream. „Niedorzeczne”

 

– Stało się to na granicy wód terytorialnych Szwecji i Danii. Odczucie m.in. w Danii jest takie, że jest to podobne do prowokacyjnych lotów bombowców rosyjskich, które lecą w kierunku Danii i nagle zawracają na granicy wód terytorialnych – dodał.


Piotr Naimski podkreślił, że jest to również sytuacja, która zmienia sposób prowadzenia działań wojennych przez Rosjan. 


Zobacz także: Zbigniew Rau krytykuje Radosława Sikorskiego ws. Nord Stream


Do tej pory Rosjanie unikali niszczenia infrastruktury energetycznej. Tak było w Gruzji w 2008 r. i tak jest w tej chwili na Ukrainie. (Eksplozje Nord Stream 1 i 2 – przyp. red.) to pokazanie Zachodowi, że można przenieść działania wojenne gwałtowne, dywersyjne w tę sferę. To jest eskalacja – podkreślił.

Prowadzący rozmowę w TVP Info Michał Rachoń zapytał o opinię opublikowaną w brytyjskim „Times”, że eksplozje uszkadzające gazociągi do Europy to także „przeniesienie części działań wojennych na Morze Bałtyckie”.

Silne podwodne eksplozje i wycieki z Nord Stream 1 i 2. Prowokacja Rosji?

Stacja pomiarowa szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej (SNSN) zarejestrowała w poniedziałek dwie silne podwodne eksplozje na obszarach, gdzie...

zobacz więcej

– Można tak sądzić. Toanaliza, która zakłada w 100 proc. rosyjskie działanie dywersyjne. Gdyby tak było, to jest to przeniesienie gwałtownych działań destrukcyjnych w inny teatr – przyznał Naimski.


Zobacz także: Sikorski brnie ws. Nord Streamu. Internauci przypominają jego wpisy z 2015 roku

 

Były pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej odniósł się również do pytań, co to oznacza dla państw regionu.


– To sytuacja trudna i groźna, dlatego że tej infrastruktury ważnej na dnie morza jest więcej. Są to m.in. linie energetyczne, telekomunikacyjne. Analitycy zajmujący się obroną to sobie wyobrażają, że takie połączenia można przerwać – zaznaczył.


Naimski przypomniał, jak niedawno ktoś ukradł 100 metrów kabla energetycznego Norwegów, położonego na dnie Morza Północnego.


ZOBACZ WIDEO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej