RAPORT

Pogarda

Departament Stanu USA mocno o działalności Sikorskiego. „Funkcja rosyjskiej dezinformacji” [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Idea, że USA stały za wybuchami gazociągów Nord Stream, jest niedorzeczna i nie jest niczym więcej niż funkcją rosyjskiej dezinformacji – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Jak dodał, USA dzieli się z Danią informacjami na temat incydentu.

Zbigniew Rau krytykuje Radosława Sikorskiego

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział Polskiemu Radiu, że coraz bardziej prawdopodobna staje się hipoteza, iż uszkodzenia gazociągów...

zobacz więcej

„Idea, że Stany Zjednoczone w jakikolwiek sposób zamieszane w ten prawdopodobny sabotaż gazociągów Nord Stream, jest niedorzeczna. To nic więcej niż funkcja rosyjskiej dezinformacji i tak powinna być traktowana” – powiedział Price pytany o sugestię byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego i senatora Teda Cruza, że USA mogły stać za wybuchami gazociągów Nord Stream. 

 

Sugestie te odrzucił również Pentagon i Biały Dom. Pytana o obietnicę prezydenta Joego Bidena z początku lutego, że Nord Stream 2 nie zostanie otwarty, rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, iż Biden w oczywisty sposób miał na myśli zablokowanie środkami prawnymi, a nie sabotaż.

 

Price stwierdził, że na tezę o sabotażu wskazują rozmowy szefa dyplomacji USA Antony'ego Blinkena i doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'a Sullivana z ich duńskimi odpowiednikami. Dodał, że USA dzielą się informacjami i pomagają w śledztwie. 

Dziennikarz „Bilda” o Sikorskim: Jak najbardziej zaszkodzić europejskiej jedności? Proszę bardzo

Jak najbardziej zaszkodzić jedności europejskiej – pyta na Twitterze dziennikarz „Bilda”, udostępniając poniedziałkowy komentarz polityka PO...

zobacz więcej

Rzecznik jednocześnie odmówił spekulacji dotyczących tego, czy potraktuje atak na NS jako atak na NATO w rozumieniu artykułu V. 

 

„To hipoteza wewnątrz hipotezy” – powiedział. 

 

Pytany, czy zgadza się z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem, że w przypadku rosyjskiego uderzenia bronią jądrową na Ukrainę odpowiedź NATO powinna być „konwencjonalna, ale dewastująca”, Price powiedział, że USA powiadomiły Rosję publicznie i prywatnie, że spotkają ją „katastrofalne”, „dotkliwe” i „głębokie” konsekwencje. Odmówił jednak odpowiedzi na to, czy oznacza to uderzenie za pomocą broni konwencjonalnej. 

Sikorski: Rosja nie jest wrogiem. Putin to nie Stalin [WIDEO]

Europoseł PO Radosław Sikorski mówił w 2020 roku, że „Rosja nie jest naszym wrogiem”. Krytykował polityków PiS, że w przeciwieństwie do niego i...

zobacz więcej

Price zapowiedział również, że USA nigdy nie uznają rosyjskiej aneksji okupowanych terytoriów Ukrainy i zapowiedział ogłoszenie sankcji w najbliższych dniach”. 

 

„Będziemy nadal współpracować z sojusznikami i partnerami, by wywrzeć jeszcze większą presję na Rosję i osoby oraz podmioty, które pomagają jej w tym zagarnięciu ziemi” – powiedział. 

 

Jean-Pierre zapowiedziała, że Rosja poniesie „realne i nadzwyczajne” konsekwencje swojego czynu. 

Do sprawy odniósł się również wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. „Sikorski. Platforma Obywatelska. Rosyjska dezinformacja” – stwierdził we wpisie na Twitterze. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej