RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Naukowcy analizują wpływ metanu wydostającego się z Nord Stream na środowisko

Transportowany gazociągami Nord Stream gaz ziemny składa się głównie z metanu (fot.  Danish Defence/UPI Photo via Newscom)
Transportowany gazociągami Nord Stream gaz ziemny składa się głównie z metanu (fot. Danish Defence/UPI Photo via Newscom)

Wyciek metanu z uszkodzonych gazociągów Nord Stream 1 i 2 z pewnością wywoła „silny i natychmiastowy efekt ocieplenia, osłabi jakość powietrza”, stwierdził Piers Forster, dyrektor Międzynarodowego Centrum Klimatu Priestley na Uniwersytecie w Leeds, cytowany przez AFP.

„Bild”: Nord Stream mogli uszkodzić nurkowie rosyjskiego GRU

Za poniedziałkową akcją sabotażową na Bałtyku, w wyniku której rozszczelnione zostały gazociągi Nord Stream 1 i 2, mogą stać nurkowie rosyjskiego...

zobacz więcej

Chociaż gazociągi Nord Stream nie działają, wciąż znajduje się w nich gaz, który prawdopodobnie będzie wydostawać się przez co najmniej tydzień – poinformowały duńskie władze.


Dysponując przybliżonymi szacunkami na temat uwalnianego gazu, naukowcy wyrazili obawy dotyczące jego wpływu na klimat i środowisko. Podkreślili, że ilości wyciekającego metanu stanowią niewielki ułamek globalnych emisji. 


Czy to katastrofa klimatyczna? 


„To prawdziwa parodia, przestępstwo przeciwko środowisku, jeśli było celowe” – powiedział Jeffrey Kargel, naukowiec z Planetary Research Institute w Arizonie. „Chociaż ilość wydostającego się gazu jest duża, nie jest to katastrofa klimatyczna” – dodał.

Niemiecka prasa: Norwegia ostrzegała kilka dni wcześniej

Zanim doszło do wycieków z rurociągów na Bałtyku, Norwegia ostrzegała przed atakami dronów – pisze w środę „Bild”, odnosząc się do poniedziałkowego...

zobacz więcej

Transportowany gazociągami Nord Stream gaz ziemny składa się głównie z metanu, a gaz ten odpowiada za ok. 30 proc. globalnego wzrostu temperatur, mimo że występuje w atmosferze znacznie rzadziej niż dwutlenek węgla.


„Część metanu emitowanego z rur zostanie utleniona” – wskazał Grant Allen, profesor fizyki atmosfery na Uniwersytecie w Manchesterze. Dodał, że „biorąc pod uwagę, jak gwałtowne wydaje się wypuszczanie gazu, jego większość dotrze do powierzchni morza jako metan”


„Znikomy efekt” 


Paul Balcombe, honorowy wykładowca na Wydziale Inżynierii Chemicznej Imperial College London, powiedział, że szacunkowe dane dotyczące gazu w rurach wahają się od ok. 150 do 300 mln metrów sześciennych. „Jest mało prawdopodobne, że uwolni się cała ta ilość” – ocenił.


Dodał jednak, że jeśli tylko jedna z rur zostanie całkowicie opróżniona, będzie to około dwa razy więcej niż najgorszy wyciek metanu odnotowany w Stanach Zjednoczonych: wyciek z Kanionu Aliso w 2015 r. 


Wyciek z pewnością wywoła „silny natychmiastowy efekt ocieplenia i osłabi jakość powietrza” – stwierdził Piers Forster, dyrektor Międzynarodowego Centrum Klimatu Priestley na Uniwersytecie w Leeds. Ostatecznie jego efekt jest znikomy w porównaniu z codziennymi wyciekami ze źle utrzymanych światowych sieci gazowych, z których wydostaje się około 10 proc. światowego transportu gazu – zaznaczyło AFP.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej