RAPORT

Pogarda

Zbigniew Rau krytykuje Radosława Sikorskiego

Radosław Sikorski  jest krytykowany za sugestie, jakoby Amerykanie mieli coś wspólnego z wyciekami z gazociągów Nord Stream (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Radosław Sikorski jest krytykowany za sugestie, jakoby Amerykanie mieli coś wspólnego z wyciekami z gazociągów Nord Stream (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział Polskiemu Radiu, że coraz bardziej prawdopodobna staje się hipoteza, iż uszkodzenia gazociągów Nord Stream dokonała Rosja. Przebywający w Waszyngtonie szef polskiej dyplomacji skrytykował byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego za sugestię, że ataku mogły dokonać Stany Zjednoczone.

Dziennikarz „Bilda” o Sikorskim: Jak najbardziej zaszkodzić europejskiej jedności? Proszę bardzo

Jak najbardziej zaszkodzić jedności europejskiej – pyta na Twitterze dziennikarz „Bilda”, udostępniając poniedziałkowy komentarz polityka PO...

zobacz więcej

Minister Zbigniew Rau podkreślił, że przyczynę wycieku z gazociągów Nord Stream ustali śledztwo.


– Jeśli jednak dokonamy analizy sytuacji bezpieczeństwa energetycznego regionu Morza Bałtyckiego, coraz bardziej wiarygodnie wypada hipoteza, że stoją za tym służby rosyjskie – mówił minister. 


Szef polskiej dyplomacji ocenił, że Moskwa może chcieć zastraszyć Europę, pokazując że bezpieczeństwo energetyczne kontynentu nie jest zagwarantowane, bo skoro można uszkodzić Nord Stream, to można to samo zrobić z Baltic Pipe. 


„Po niewłaściwej stronie” 


Minister skrytykował byłego szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego, który na Twitterze podziękował USA za uszkodzenie gazociągów.


– Radosław Sikorski w tej wojnie hybrydowej Rosji z państwami NATO stanął po niewłaściwej stronie – stwierdził. 

USA wyślą na Ukrainę kolejne HIMARS-y, Humvee, radary. Ile i kiedy?

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre ogłosiła w środę kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy warty 1,1 mld dolarów. W jego skład...

zobacz więcej

Zbigniew Rau dodał, że jednym z celów ataku Rosji na gazociągi Nord Stream może być chęć pogłębienia podziałów w Europie dotyczących sposobów zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.


Zbigniew Rau spotkał się w stolicy USA między innymi z ekspertami waszyngtońskich ośrodków analitycznych oraz przedstawicielami Kongresu. Jednym z głównych tematów rozmów była wojna na Ukrainie.


Minister mówił Amerykanom, że Ukraina walczy o nasze wspólne wartości, powstrzymując rosyjski imperializm. – Spotkałem się ze zrozumieniem ponad podziałami politycznymi – ocenił. 


„Pokonanie Rosji jest prawdopodobne” 


Biały Dom ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 mld 100 mln dolarów, co oznacza że od początku wojny prezydent Joe Biden przekazał Ukrainie pomoc wojskową o wartości ponad 15 mld dolarów. Minister Zbigniew Rau powiedział, że wsparcie to powinno być kontynuowane.


– Bez wątpienia takie wsparcie w przyszłości jest absolutnie niezbędne, aby Ukraina mogła odnieść sukces – powiedział minister. 


Zbigniew Rau powiedział też, że Ukraina przejęła inicjatywę operacyjną co sugeruje, że pokonanie Rosji jest nie tylko możliwe, ale też prawdopodobne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej