RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Turcja wzmocni swoje siły zbrojne na Cyprze Północnym

Prezydent Erdogan zapowiada wzmocnienie wojsk na Cyprze Północnym (fot. Harun Ozalp/Anadolu Agency via Getty Images)
Prezydent Erdogan zapowiada wzmocnienie wojsk na Cyprze Północnym (fot. Harun Ozalp/Anadolu Agency via Getty Images)

Turcja wzmocni swoją obecność wojskową na Cyprze Północnym po tym, jak Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia w handlu sprzętem obronnym z Cyprem – zapowiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Talibowie na zakupach w Rosji. Na jakie produkty dostali od Kremla zniżkę?

Rządzący w Afganistanie talibowie zawarli z Rosją umowę handlową, na mocy której zakupią po preferencyjnych cenach rosyjski gaz, olej napędowy,...

zobacz więcej

W wypowiedzi dla telewizyjnego nadawcy CNN Turk Erdogan powiedział, że zniesienie ograniczeń było „niewytłumaczalne pod względem treści i czasu”.


Na początku tego miesiąca Departament Stanu USA poinformował, że sekretarz stanu Antony Blinken zniósł ograniczenia w handlu obronnością dla Cypru na rok podatkowy 2023. „Stany Zjednoczone, które zachęcają duet cypryjsko-grecki do kroków zagrażających pokojowi i stabilności we wschodniej części Morza Śródziemnego, tą decyzją doprowadzą do wyścigu zbrojeń na wyspie” – powiedział Erdogan.


„Będziemy stać z boku? Nie możemy” – podkreślił turecki prezydent i dodał, że Turcja ma już na wyspie 40 tys żołnierzy, których zamierza wzmocnić bronią lądową, morską i lotniczą, amunicją oraz pojazdami bojowymi.


„Wszyscy muszą wiedzieć, że ten ostatni krok Ameryki nie pozostanie bez odpowiedzi i że zostaną podjęte wszelkie środki ostrożności dla bezpieczeństwa tureckich Cypryjczyków” – powiedział Erdogan.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej