RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemcy: Tak dla węgla, nie dla energii atomowej. Rząd podjął decyzje dot. elektrowni

Gigantyczna koparka wielonaczyniowa w odkrywkowej kopalni węgla Garzweiler w Juenchen (fot. Ying Tang/NurPhoto via Getty Images)
Gigantyczna koparka wielonaczyniowa w odkrywkowej kopalni węgla Garzweiler w Juenchen (fot. Ying Tang/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rząd Niemiec podjął decyzję o wydłużeniu o rok pracy elektrowni węglowych pozostających w rezerwie sieciowej. Kwestia dalszej eksploatacji elektrowni jądrowych jest nadal przedmiotem gorących dyskusji – informuje portal dziennika „Der Spiegel”.

Prezes PGE: Należy przyspieszyć budowę elektrowni atomowej

Przyszłością dla bezpieczeństwa polskiej energetyki są wielkoskalowe siłownie jądrowe wsparte OZE i gazem – powiedział w środę w Gdańsku prezes PGE...

zobacz więcej

Elektrownie węglowe, przywrócone do pracy z rezerwy, powinny mieć możliwość dłuższego pozostawania w sieci – postanowił w środę rząd.


„To dobrze, że zgadzamy się, że moce energetyczne muszą zostać znacznie zwiększone” – skomentował szef grupy parlamentarnej FDP Christian Duerr.


„Elektrownie węglowe powinny przyczynić się do złagodzenia trudności na rynku energii elektrycznej zimą. Wszystko, co może produkować energię elektryczną, powinno być teraz podłączone do sieci, żeby ceny mogły spaść” – dodał Duerr.


„Wydłużenie żywotności elektrowni węglowych o rok, do 31 marca 2024 r. daje operatorom bezpieczeństwo planowania przy uruchamianiu elektrowni, przeniesionych do puli rezerwowej” – podkreśla „Spiegel”.


Wcześniej, zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Gospodarki, elektrownie węglowe, znajdujące się w tzw. rezerwie sieciowej, były dopuszczone na rynek energii elektrycznej przez ograniczony czas do 30 kwietnia 2023 r.


Wracają elektrownie na węgiel brunatny


Oprócz elektrowni zasilanych węglem kamiennym od początku października na rynek energetyczny mają powrócić elektrownie na węgiel brunatny; teraz są one w tzw. trybie gotowości – informuje „Spiegel”.


Duerr ponownie zaapelował o otwarcie drogi dla trzech nadal działających elektrowni jądrowych. Jego zdaniem one również powinny być włączone do rezerwowej sieci do 2024 r. „Niemcy będą potrzebować każdej kilowatogodziny przez najbliższe dwie zimy” – podkreślił.Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Ile wyniesie inflacja i wzrost PKB w 2023 roku? Prognozuje PKO BP

W przyszłym roku PKB Polski wzrośnie o 0,9 proc. rdr, natomiast średnioroczna inflacja wyniesie 12,1 proc.; CPI powróci do celu inflacyjnego w 2025...

zobacz więcej

Minister środowiska Steffi Lemke (Zieloni) poinformowała, że nie chce kupować nowego paliwa dla niemieckich elektrowni jądrowych. „Wykluczam wydłużenie ich żywotności poza nadchodzącą zimę” – podkreśliła.


FDP, rządowy koalicjant, domaga się z kolei wieloletniego przedłużenia żywotności elektrowni atomowych. We wtorek minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) poinformował, że jego ministerstwo zakłada, iż dwie z trzech elektrowni jądrowych (Isar 2 i Neckarwestheim) pozostaną podłączone do sieci w pierwszym kwartale 2023 r. w ramach „rezerwy operacyjnej”.


Trzecia z działających elektrowni (Emsland) nie trafi do tej rezerwy i ma zostać zamknięta pod koniec bieżącego roku. Rząd Bawarii uważa te działania ministerstwa za niewystarczające.


„Wszystkie trzy elektrownie jądrowe powinny działać do końca kryzysu, co najmniej do 2024 r.” – napisał na Twitterze premier Bawarii Markus Soeder (CSU).


Bawarski minister gospodarki Hubert Aiwanger także zaapelował na Twitterze o wydłużenie pracy elektrowni atomowych poza zimę 2023/24. Jak wskazał, awaria gazociągu Nord Stream 1 pokazała, że dostawy energii mogą być jeszcze trudniejsze w kolejnych miesiącach.


Niemcy chcą przygotować wszystkie elektrownie jądrowe na następny sezon


„Dlatego, jeśli to możliwe, trzeba przygotować wszystkie sześć elektrowni jądrowych na sezon 2023/24 i zamówić do nich pręty paliwowe już teraz, bo czas ich dostawy to 12 miesięcy” – przekonywał Aiwanger.


Pod koniec 2021 r. w Niemczech działało sześć elektrowni jądrowych – trzy z nich zostały wygaszone 31 grudnia 2021 r., a trzy ostatnie miały zostać wyłączone do końca bieżącego roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej