RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemcy: Bundestag odrzucił wniosek o zwiększenie dostaw broni dla Ukrainy

Niemcy nadal nie chcą skutecznine pomagać Ukrainie (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Niemcy nadal nie chcą skutecznine pomagać Ukrainie (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Chadecka Unia CDU/CSU poniosła porażkę w Bundestagu z propozycją zwiększenia wsparcia militarnego dla Ukrainy; w głosowaniu imiennym 179 posłów opowiedziało się za przyjęciem wniosku, 476 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu – informuje telewizja ARD.

Finlandia wprowadza ograniczenia dla uciekających przed mobilizacją Rosjan

Rząd Finlandii poinformował w środę, że postanowił znacznie ograniczyć prawo uciekających przed mobilizacją Rosjan do wjazdu na teren Finlandii –...

zobacz więcej

Rosja napada na Ukrainę – RAPORT


Projekt wzywał do „natychmiastowego i zauważalnego zwiększenia niemieckiego wsparcia pod względem ilościowym i jakościowym”. Poseł SPD Ralf Stegner określił wniosek jako zbędny i odniósł się do broni już dostarczonej Ukrainie.


Zarzut, że rządowa koalicja działa niezdecydowanie, „jest po prostu błędny i nie staje się lepszy przez powtarzanie” – oświadczył Stegner.


Z kolei wiceprzewodniczący grupy parlamentarnej CDU/CSU Johann Wadephul podkreślił, że wobec częściowej mobilizacji Rosji Ukraina potrzebuje teraz zdecydowanego wsparcia.


„To wymaga również dodatkowych systemów uzbrojenia, zwłaszcza transporterów opancerzonych, bojowych wozów piechoty i czołgów z zapasów przemysłowych, które są gotowe do eksportu” – powiedział Wadephul agencji dpa.


Do tej pory żaden kraj NATO nie dostarczył Ukrainie zaprojektowanych na Zachodzie czołgów; kanclerz Olaf Scholz wciąż podkreśla, że Niemcy nie będą w tej kwestii działać same – przypomina ARD.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej