RAPORT

Pogarda

Talibowie na zakupach w Rosji. Na jakie produkty dostali od Kremla zniżkę?

To pierwsza międzynarodowa umowa talibskiego rządu (fot. PAP/EPA/STRINGER)
To pierwsza międzynarodowa umowa talibskiego rządu (fot. PAP/EPA/STRINGER)

Najnowsze

Popularne

Rządzący w Afganistanie talibowie zawarli z Rosją umowę handlową, na mocy której zakupią po preferencyjnych cenach rosyjski gaz, olej napędowy, benzynę i pszenicę; jest to pierwsze międzynarodowe porozumienie gospodarcze nowego rządu w Kabulu – powiadomiła Agencja Reutera.

USA wyślą na Ukrainę kolejne HIMARS-y, Humvee, radary. Ile i kiedy?

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre ogłosiła w środę kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy warty 1,1 mld dolarów. W jego skład...

zobacz więcej

Rosja dostarczy Afganistanowi około miliona ton benzyny, podobną ilość oleju napędowego, 500 tys. ton skroplonego gazu (LPG) i dwa miliony ton pszenicy w ujęciu rocznym. Moskwa zaoferowała administracji talibów zniżkę w stosunku do średnich światowych cen tych towarów – powiadomił p.o. ministra handlu i przemysłu Afganistanu Hadżi Nooruddin Azizi, cytowany przez agencję Reutera.


Jak dodał, porozumienie będzie obowiązywać w okresie próbnym, po którym obie strony mogą przedłużyć umowę. Rosyjskie paliwa i żywność zostaną dostarczone do Afganistanu koleją i transportem drogowym.


Talibowie przejęli władzę w Afganistanie w sierpniu 2021 roku, po wycofaniu się z tego kraju wojsk USA i NATO. Rosja jest jednym z nielicznych państw, które utrzymały swoją misję dyplomatyczną w Kabulu pomimo zmienionych uwarunkowań politycznych i trudnej sytuacji bezpieczeństwa w mieście.


Chociaż władze w Moskwie oficjalnie nie uznały nowego afgańskiego rządu, nawiązały z talibami kontakty polityczne i handlowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej