RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Papież wrócił do słów o córce Dugina. „Rozumiem reakcje ludzi”

Papież tłumaczy się ze swych słów o Ukrainie, w tym o córce Dugina (fot. Franco Origlia / Contributor / gettyimages)
Papież tłumaczy się ze swych słów o Ukrainie, w tym o córce Dugina (fot. Franco Origlia / Contributor / gettyimages)

Najnowsze

Popularne

Od pierwszego dnia wojny mówię stale o tym konflikcie odnosząc się do cierpienia Ukrainy - przypomniał papież Franciszek w obszernej wypowiedzi, w której wrócił do niektórych swoich ocen. Wyjaśnił m.in. swoje słowa na temat zabitej córki ideologa Kremla, którą nazwał „biedną dziewczyną”.

„Bild”: Nord Stream mogli uszkodzić nurkowie rosyjskiego GRU

Za poniedziałkową akcją sabotażową na Bałtyku, w wyniku której rozszczelnione zostały gazociągi Nord Stream 1 i 2, mogą stać nurkowie rosyjskiego...

zobacz więcej

Wypowiedź papieża przytoczyło jezuickie pismo „La Civilta Cattolica” w najnowszym numerze. Wydawane w Rzymie pismo opublikowało zapis rozmowy Franciszka z jezuitami podczas prywatnego spotkania w Kazachstanie w połowie września.


Franciszek powiedział wtedy księżom ze swego zgromadzenia: „Nie interesuje mnie to, byście bronili papieża, ale by lud czuł się traktowany z czułością przez was, którzy jesteście jego braćmi. Papież nie złości się, jeśli jest źle rozumiany”.


- Kiedy przyjechał z wizytą ukraiński biskup katolicki, wręczyłem mu plik z moimi wypowiedziami na ten temat. Określiłem inwazję na Ukrainę jako niedopuszczalną agresję, odrażającą, bezsensowną, barbarzyńską, świętokradczą. Przeczytajcie moje wypowiedzi. Zbiera je biuro prasowe (Watykanu) - mówił Franciszek.


Powrócił do kwestii swej źle przyjętej wypowiedzi o córce ideologa Kremla, Darii Duginie, którą nazwał „biedną dziewczyną” po tym, gdy w sierpniu zginęła w samochodzie wysadzonym w powietrze. Po słowach tych nuncjusz apostolski na Ukrainie został wezwany do MSZ w Kijowie.


Schwarzenegger po wizycie w Auschwitz: Nienawiść należy eksterminować

Nikt nie zasługuje na to, by być ofiarą dyskryminacji i nienawiści - powiedział popularny aktor i były gubernator stanu Kalifornia Arnold...

zobacz więcej

Jak papież tłumaczy swoje słowa?


Papież wspominał: „Gdy powiedziałem o Ukrainie, pomyślałem, że powiem słowa o cierpieniu dwóch narodów, ukraińskiego i rosyjskiego; bo na wojnie to naród cierpi, ludzie. Cenę płacą za to biedni ludzie, jak zawsze. I to wywołuje nienawiść”.


- Kto prowadzi wojnę, zapomina o ludzkości i nie patrzy na konkretne życie osób, ale przedkłada nad wszystko interesy jednej strony i władzy. Zwykli ludzie w każdym konflikcie są prawdziwymi ofiarami, które płacą za szaleństwa wojny. A potem zrobiłem odniesienie do tej dziewczyny wysadzonej w powietrze. W tym momencie zapomniano o wszystkim, co mówiłem do tamtej chwili, i zwrócono uwagę tylko na to nawiązanie - oświadczył Franciszek. Dodał też: „Ale rozumiem reakcje ludzi, bo bardzo cierpią”.


Mówił też jezuitom o swej wizycie w ambasadzie Rosji przy Stolicy Apostolskiej tuż po wybuchu wojny: To był niecodzienny gest. Papież nie chodzi do ambasady, ale przyjmuje ambasadorów osobiście tylko wtedy, gdy składają listy uwierzytelniające, a potem na zakończenie ich misji.


- Powiedziałem ambasadorowi, że chciałbym porozmawiać z prezydentem Putinem, jeśli zostawiłby mi małe okienko dialogu - wyjawił papież.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej