RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ranking najlepszych miast do życia wg „The Economist”. Nie jest dobrze

Warszawa znalazła się na 31. miejscu w rankingu (fot. Sutterstock)
Warszawa znalazła się na 31. miejscu w rankingu (fot. Sutterstock)

Najnowsze

Popularne

W miastach Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Warszawie, znacznie wolniej wraca jakość życia do poziomu sprzed pandemii Covid-19 niż na Zachodzie Europy – zwraca uwagę brytyjski tygodnik „The Economist”. Warszawa uzyskała w tym roku 73,6 punktów na 100 możliwych i wśród 38 uwzględnionych miast europejskich (wliczając w to Stambuł i Baku) bliżej jej jest do końca listy niż jej liderów.

Renzi broni Meloni. „Jest moją rywalką, ja jestem jej rywalem, ale...”

Były premier Włoch i polityczny przeciwnik Giorgii Meloni Matteo Renzi broni swoją rywalkę. – Idea, że teraz jest ryzyko faszyzmu we Włoszech, jest...

zobacz więcej

„The Economist” przywołał sporządzany przez swój dział analityczno-biznesowy Economist Intelligence Unit doroczny ranking najlepszych miast do życia na świecie, który został opublikowany w lipcu, ale skupił się teraz na samej Europie. Zwrócił uwagę na wyraźną, sięgającą 20-30 punktów różnicę pomiędzy miastami z Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej.


Warszawa uzyskała w tym roku 73,6 punktów na 100 możliwych i wśród 38 uwzględnionych miast europejskich (wliczając w to Stambuł i Baku) bliżej jej jest do końca listy niż jej liderów. Nieznacznie tylko wyprzedza Moskwę (71,4 pkt.), Petersburg (68,6 pkt.) i Sofię (68,2 pkt.). Co więcej, jest niżej niż Praga i Budapeszt, czyli jedyne dwa miasta w rankingu z dawnych krajów bloku wschodniego, które uzyskały wynik powyżej 80 punktów. Z kolei jedynym miastem, które było w bloku zachodnim, z wynikiem poniżej tej granicy są Ateny.

Skandal na krakowskiej uczelni. Gigantyczna kasa dla radnych. Na basen już zabrakło

Przewodniczący miejskiej rady z Nowego Sącza i Tarnowa zarobili na krakowskim Uniwersytecie Ekonomicznym ponad 800 tys. zł w 2021 r. To tyle, ile...

zobacz więcej

Wiedeń najlepszym miastem do życia


Na szczycie rankingu znajduje się Wiedeń, który wygrał po raz trzeci w ostatnich pięciu latach (99,1 pkt.), wyprzedzając Kopenhagę (98 pkt.), Zurych (96,3 pkt.), Genewę (95,9 pkt.) i Frankfurt (95,7 pkt.).


Ranking sporządzany jest na podstawie ocen w pięciu głównych kategoriach - stabilność, opieka zdrowotna, kultura i środowisko, edukacja i infrastruktura. Jak zauważa „The Economist”, w Europie Zachodniej dla większości ludzi pandemia stała się przeszłością, a jakość życia wróciła praktycznie do poprzedniego poziomu. Tymczasem we wschodniej części kontynentu powrót jest powolniejszy ze względu na problemy w opiece zdrowotnej, które pandemia jeszcze wzmocniła. W niektórych miastach negatywnie na ocenę wpłynęły też czynniki polityczne i gospodarcze – w przypadku Moskwy i Petersburga represje, w Baku – korupcja, zaś w przypadku zajmującego ostatnie miejsce w europejskim rankingu Stambułu (57,7 pkt.) - postępujący autorytaryzm i inflacja.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej