RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezes PGE: Należy przyspieszyć budowę elektrowni atomowej

Według prezesa PGE prace nad budową elektrowni atomowej w Polsce powinny zostać przyspieszone (fot. Shutterstock)
Według prezesa PGE prace nad budową elektrowni atomowej w Polsce powinny zostać przyspieszone (fot. Shutterstock)

Przyszłością dla bezpieczeństwa polskiej energetyki są wielkoskalowe siłownie jądrowe wsparte OZE i gazem – powiedział w środę w Gdańsku prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. Ocenił, że prace nad budową pierwszej w naszym kraju elektrowni atomowej powinny zostać przyspieszone.

„Spreparowane materiały”. Jabłoński odpowiada na zarzuty: Giertych kłamie

„Roman Giertych kłamie, chwilami bardzo nieudolnie. I będą za to konsekwencje” – oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński....

zobacz więcej

Prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej w trakcie wizyty w gdańskim porcie, był pytany przez dziennikarzy o uszkodzenia gazociągu Nord Stream 1 i Nord Stream 2. – Sytuacja wojny pokazała, że cała polityka ugłaskiwania Rosji przez Niemcy i stawiania na gaz, który przez wiele lat napędzał niemiecką gospodarkę, bo był kupowany tanio, przez co gospodarka niemiecka była konkurencyjna, była złą drogą - powiedział Dąbrowski.


Zaznaczył, że branża energetyczna wielokrotnie wskazywała, że „to jest droga donikąd”. – Z gorzką satysfakcją muszę przyznać, że nasze przewidywania się sprawdziły – tłumaczył.

W jego opinii dla Polski podstawowym paliwem jest węgiel, a przyszłością dla „bezpieczeństwa polskiej energetyki są wielkoskalowe siłownie jądrowe wsparte przez OZE i w jakiejś części gazem”. Zaznaczył również, że nie powinien być to gaz rosyjski, ponieważ „ten kierunek jest bardzo niestabilny”. – Dzisiaj powinniśmy zidentyfikować swoje prace, aby przyspieszyć budowę elektrowni atomowej, bo tylko one w konsekwencji mogą zastąpić elektrownie opalane węglem – ocenił Dąbrowski.


Czytaj także: Prawie jedna trzecia energii elektrycznej w Niemczech wciąż pochodzi z węgla

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej