RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Żaryn ostrzega: Rosja fałszuje dokumenty. Karty do głosowania mają pieczęć PKW

Rosja chce wytworzyć wrogość pomiędzy Polakami i Ukraińcami (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Rosja chce wytworzyć wrogość pomiędzy Polakami i Ukraińcami (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosja celowo manipuluje faktami i szerzy fałszywe narracje dążąc do wytworzenia wrogości pomiędzy Polakami i Ukraińcami – powiedział w środę pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Minister w KPRM wskazał na kolejne przykłady rosyjskiej dezinformacji, które mają prowadzić do takich zamierzonych przez Kreml skutków - powtarzanie kłamstwa dotyczącego rzekomych planów polskich władz: ataku na Ukrainę i aneksji zachodniej części tego państwa.

Żaryn powiedział PAP, że kremlowskie kanały komunikacji eksponują wątek „odnalezienia” na Ukrainie wydrukowanych rzekomo przez polską PKW kart do głosowania w sprawie przyłączenia obwodu lwowskiego do Polski.


Doniesienia medialne wykorzystują zdjęcia fałszywych dokumentów, które są prezentowane jako karty wyborcze. Na kartce opatrzonej pieczęcią PKW i godłem RP widać pytania o poparcie dla przyłączenia obwodu lwowskiego do Polski – powiedział sekretarz stanu w KPRM.

Ambasador USA: Polska zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla

Polska, udzielając pomocy Ukrainie i uchodźcom z Ukrainy, zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla – ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową...

zobacz więcej

Według niego ta manipulacja służy rosyjskiej propagandzie do uwiarygodnienia tezy o rychłym końcu państwa ukraińskiego. – Oprócz Polski ziemie ukraińskie mają przypaść w udziale Rosji, Węgrom i Rumunii – wskazał treść dezinformacyjnych przekazów. Podkreślił też, że Rosja od wielu tygodni „nagłaśnia kłamstwa, że Polska zagraża Ukrainie i chce anektować jej ziemie”.


Czytaj także: Ukraińskie służby informują o rosyjskiej dezinformacji na Zakarpaciu


Polska, wg rosyjskiej propagandy, ma być postrzegana jako kraj agresywny i niebezpieczny, który nigdy nie porzucił chęci odzyskania Lwowa i Kresów. Rosja celowo manipuluje faktami i szerzy fałszywe narracje dążąc do wytworzenia wrogości pomiędzy Polakami i Ukraińcami – powiedział PAP zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej