RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Duński minister obrony: Mamy powody, by bać się o bezpieczeństwo na Bałtyku

Rosja utrzymuje znaczącą obecność militarną w regionie Morza Bałtyckiego (fot. Shutterstock/LIVEK)
Rosja utrzymuje znaczącą obecność militarną w regionie Morza Bałtyckiego (fot. Shutterstock/LIVEK)

Istnieją powody, by niepokoić się o bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku, najnowszym przykładem jest podejrzenie sabotażu na odcinkach gazociągów Nord Stream – powiedział minister obrony Danii Morten Bodskov. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg określił z kolei ten incydent jako sabotaż.

„Sabotaż”. Von der Leyen o wyciekach z NS1 i NS2

Szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała, że rozmawiała z premier Danii Mette Frederiksen o akcji sabotażowej dotyczącej Nord Stream....

zobacz więcej

– Rosja utrzymuje znaczącą obecność militarną w regionie Morza Bałtyckiego i spodziewamy się, że będzie nadal potrząsała szabelką – przekazał Bodskov w komunikacie po rozmowie ze Stoltenbergiem w środę w Brukseli. Dodał, że może minąć tydzień lub dwa, zanim obszar wokół miejsc, w których doszło do przecieków, stanie się na tyle spokojny, że będzie można rozpocząć badanie tej sprawy.


„Omówiłem z ministrem obrony Danii sabotaż gazociągów Nord Stream”– napisał z kolei na Twitterze sekretarz generalny. Dodał, że rozmawiał z Bodskovem również o ochronie infrastruktury krytycznej w krajach NATO.


W poniedziałek w rurociągach Nord Stream i Nord Stream 2 stwierdzono gwałtowny spadek ciśnienia i wyciek gazu. Duńskie władze odkryły łącznie trzy nieszczelności w gazociągach.


Duński urząd ds. energii potwierdził, że są to dwa wycieki z NS1 na północny wschód od Bornholmu i jeden z NS2 na południowy wschód od tej wyspy.


– Były to działania celowe, w pobliżu gazociągów Nord Stream zaobserwowano wybuchy – mówiła premier Danii Mette Frederiksen.


Narracja o zamachu USA na Nord Stream. Co Rosja może z tym zrobić?

Rosyjska propaganda usiłuje przekonać światową opinię publiczną, że za wyciekami gazu z gazociągów Nord Stream na Bałtyku stoją Amerykanie. Podobne...

zobacz więcej

Zwiększanie bezpieczeństwa


Norwegia i Dania podjęły kroki do zwiększenia bezpieczeństwa i nadzoru wokół swoich obiektów infrastruktury energetycznej po sabotażu rosyjskiego gazociągu Nord Stream na Morzu Bałtyckim.


– Norwegia wzmocni bezpieczeństwo w swoich instalacjach lądowych i morskich– powiedział minister energetyki tego kraju.


Rzecznik operatora przesyłowego gazu Energinet zapowiedział, że Dania zwiększy bezpieczeństwo w swoim sektorze energetycznym.


Badane są także przypadki naruszeń stref bezpieczeństwa wokół obiektów morskich na Norweskim Szelfie Kontynentalnym przez drony lub samoloty. Sprawy, w których drony naruszyły strefę bezpieczeństwa wokół obiektów, są obecnie badane przez norweską policję. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej