RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Narracja o zamachu USA na Nord Stream. Co Rosja może z tym zrobić?

Wyciek gazu z NS2 (fot. Shutterstock/Frederic Legrand - COMEO)
Wyciek gazu z NS2 (fot. Shutterstock/Frederic Legrand - COMEO)

Rosyjska propaganda usiłuje przekonać światową opinię publiczną, że za wyciekami gazu z gazociągów Nord Stream na Bałtyku stoją Amerykanie. Podobne sugestie przedstawiał w swoich wpisach w mediach społecznościowych były szef MSZ w rządzie PO-PSL Radosław Sikorski. Potencjalne konsekwencje takiego przedstawiania sprawy ukazał na antenie amerykańskiej telewizji Fox News jej dziennikarz Tucker Carlson. W związku z uszkodzeniem gazociągów media przypominają także ostrzeżenia jakie latem CIA adresowała do Niemców i innych europejskich sojuszników o możliwości ataku na NS2.

Sikorski cytowany przez rosyjską propagandę

Rosyjscy dziennikarze z programu pierwszego telewizji Ria Novosti podchwycili sugestię Radosława Sikorskiego, jakoby Amerykanie mieli coś wspólnego...

zobacz więcej

Carlson rozważał konsekwencje wypowiedzi, w których winę za uszkodzenie gazociągów Nord Stream próbuje się przerzucić na Stany Zjednoczone.


– Akcja wywołuje reakcję, jeśli USA byłyby bezpośrednio w stanie wojny z największą potęgą nuklearną na świecie – co nie oznacza natychmiastowej wojny nuklearnej– ale oznacza, że mogą być konsekwencje – wyjaśnił Carlson.


– Jeśli to my wysadziliśmy gazociągi Nord Stream dlaczego Rosja miałaby nie zniszczyć podmorskich kabli internetowych? – pytał dziennikarz, zastanawiając się co może wydarzyć się „kiedy banki w Londynie nie będą w stanie skontaktować się z bankami w Nowym Jorku”.


Wśród potencjalnych skutków ekonomicznych Carlson wymienił upadek amerykańskiej gospodarki i zrównanie jej z poziomem gospodarek tzw. trzeciego świata. 


Gazprom grozi odcięciem dostaw gazu do Europy przez Ukrainę

Rosja może przerwać dostawy gazu do Europy przez Ukrainę – grozi w nowym oświadczeniu koncern energetyczny Gazprom, który „odrzuca wszelkie...

zobacz więcej

Zignorowano ostrzeżenia CIA przed możliwością ataku na NS2


CIA ostrzegała Niemcy i innych europejskich sojuszników przed możliwością ataku na NS2 już latem.


Nie wiadomo czy jako źródło potencjalnego zagrożenia została wymieniona Rosja, ostrzeżenie nie zawierało także informacji na temat ewentualnego czasu i miejsca ataku.  


Brytyjski dziennik „Daily Mail” zauważa, że sabotaż, który miał miejsce wczoraj, może mieć związek z uruchomieniem Baltic Pipe, który uniezależnia znaczną część Europy od rosyjskiego gazu „wybuchy nastąpiły tego samego dnia, w którym Polska, Norwegia i Dania otworzyły nowy gazociąg biegnący pod Bałtykiem, który ma zaopatrywać Europę Środkową i Wschodnią bez zależności od Rosji. Jak powiedział zeszłej nocy jeden z europejskich urzędników, sabotaż mógł być przygotowany jako ostrzeżenie dla Europy, pokazujące że jej infrastruktura jest zagrożona”– czytamy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej