RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Austria wprowadzi kontrole na granicy ze Słowacją

Austria wprowadzi kontrole, aby zapobiegać nielegalnej migracji (fot. Shutterstock/BalkansCat)
Austria wprowadzi kontrole, aby zapobiegać nielegalnej migracji (fot. Shutterstock/BalkansCat)

Austria wprowadzi w nocy ze środy na czwartek kontrole na granicy ze Słowacją, aby zapobiegać nielegalnej migracji – poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Wiedniu.

Rosjanie uciekają z kraju. Jest nagranie potężnej kolejki z drona [WIDEO]

Na rosyjsko-gruzińskiej granicy utworzyła się wielokilometrowa kolejka samochodów. Mężczyźni uciekający przed mobilizacją do armii wyjeżdżają z...

zobacz więcej

Przekazano, że ten ruch jest powiązany z decyzją czeskiego rządu, który wcześniej zapowiedział, że w tym samym czasie, tj. w nocy ze środy na czwartek, tymczasowo przywróci kontrole na granicy ze Słowacją – podała Agencja Reutera. Władze Czech jako powód podały gwałtowny wzrost liczby napływających migrantów. 

 

Od początku czerwca do początku minionego tygodnia Czesi zatrzymali prawie 9500 migrantów. W całym ubiegłym roku było ich 1330, a od początku 2022 r. – 11 tys. W pierwszej fazie kontrole na granicy czesko-słowackiej zostaną przywrócone na 10 dni. 

 

Kodeks graniczny Schengen zapewnia państwom członkowskim możliwość tymczasowego przywrócenia kontroli granicznych na granicach wewnętrznych w przypadku poważnego zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa – czytamy na stronie Komisji Europejskiej.


W maju Austria przywróciła kontrole na granicy z Węgrami i Słowenią, m.in. ze względu na „sytuację na granicach zewnętrznych i skutki wojny na Ukrainie (potencjalne ryzyko wwozu broni do UE, wykorzystanie znanych tras migracji w przestępczości zorganizowanej)”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej