RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Tatrzańskie niedźwiedzie podchodzą pod ludzkie osiedla w poszukiwaniu pożywienia

W Polsce niedźwiedzie brunatne objęte są ścisłą ochroną (fot. Shutterstock/mmpixel91, zdjęcie ilustracyjne)
W Polsce niedźwiedzie brunatne objęte są ścisłą ochroną (fot. Shutterstock/mmpixel91, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Tatrzańskie niedźwiedzie przygotowując się do zimy zwiększyły swoją aktywność w poszukiwaniu pożywienia i często są widywane w okolicach ludzkich osiedli. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) apelują o usuwanie spadłych z drzew owoców, zabezpieczanie kompostowników i śmietników. Problematyczne niedźwiedzie są odstraszane gumowymi pociskami.

W Tatrach nadal niebezpiecznie. Opublikowano analizę śmiertelnego wypadku małżeństwa przewodników

Ośrodek Prewencji Lawinowej (SLP) słowackiego Pogotowia Górskiego (Horskiej Zachrannej Służby – HZS) opublikował szczegółowy opis tragicznego...

zobacz więcej

To typowe, że niedźwiedzie o tej porze roku zwiększają aktywność, przygotowując się do zimy. Są widywane w miejscach przylegających do terenu Tatrzańskiego Parku Narodowego, ale nie tylko. Zbliżają się do ludzkich siedzib, szczególnie tam, gdzie jest dostępność pokarmu – np. drzewa owocowe, kompostowniki czy śmietniki. Dlatego apelujemy do mieszkańców takich terenów o usuwanie owoców leżących na ziemi, zabezpieczanie kompostowników oraz śmietników – powiedział wicedyrektor TPN i specjalista od tatrzańskiej fauny Filip Zięba. 

 

Odstraszanie niedźwiedzi 

 

Jednym ze sposobów radzenia sobie z niedźwiedziami, które zbyt blisko podchodzą do ludzkich osiedli, jest odstraszanie ich gumowymi pociskami. Takie odstraszanie niedźwiedzi przyrodnicy z TPN rozpoczęli już pod koniec sierpnia. 

 

– Odstraszanie niedźwiedzi problemowych za pomocą kul gumowych jest jednym z wielu działań, które podejmujemy, a które przynoszą efekty i neutralizują sytuacje konfliktowe. W konsekwencji ratują niedźwiedzie przed trafieniem do ogrodów zoologicznych, śmiercią pod kołami samochodów czy uśpieniem. W projekcie ochrony niedźwiedzi, który realizujemy od lat, przede wszystkim założyliśmy sobie przeciwdziałanie przyczynom, a nie walczenie ze skutkami. Ważna jest profilaktyka – zabezpieczanie koszy na śmieci, elektryczne pastuchy wokół schronisk, akcje edukacyjne dla turystów i mieszkańców związane z niezaśmiecaniem i niedokarmianiem dzikich zwierząt – wyjaśnił Zięba. 

Niecodzienna akcja ratunkowa na grani Barańca

Ratownicy słowackiej Horskiej Zachrannej Slużby (HZS) otrzymali wezwanie od 42-letniego polskiego turysty, który wraz z dwójką dzieci (9 i 12 lat)...

zobacz więcej

Dodał, że stosowane przez TPN sposoby w kwestii niedźwiedzi są konsultowane z innymi parkami, w których również dochodzi do sytuacji konfliktowych na linii człowiek – niedźwiedź. Podobne działania podejmowane są np. w amerykańskim Parku Narodowym Yellowstone. 

 

Aby obserwować ruchy i zwyczaje niedźwiedzi, niektórym osobnikom zakładane są na szyję obroże telemetryczne. Takie nadajniki ma w TPN pięć niedźwiedzi – cztery samice i jeden samiec. Specjaliści z TPN chcą założyć takie urządzenia kolejnym niedźwiedziom, ale jak wyjaśnił wicedyrektor, procedura odłowienia drapieżników jest trudna i skomplikowana. 

 

Szacuje się, że w Tatrach, po polskiej i słowackiej stronie oraz na przyległych terenach, żyje blisko 80 niedźwiedzi, a ich populacja systematycznie rośnie. 

 

W Polsce niedźwiedzie brunatne objęte są ścisłą ochroną, a ich główną ostoją są Bieszczady. Niedźwiedzie żywią się przeważnie pokarmem roślinnym – leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów, ale także padliną. Kiedy zgromadzą odpowiednie zasoby tłuszczu, tworzą sobie tzw. gawrę, w której przesypiają zwykle od listopada do marca.


Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej