RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rzecznik MSZ: Putin, to realne zagrożenie, któremu trzeba się przeciwstawiać

Władimir Putin (fot. Contributor/Getty Images)
Władimir Putin (fot. Contributor/Getty Images)

Władimir Putin, to realne zagrożenie, któremu trzeba się przeciwstawiać. Ma temu służyć między innymi wizyta szefa MSZ Zbigniewa Raua w Stanach Zjednoczonych – stwierdził rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Łukasz Jasina w Polskim Radiu 24. Plan wizyty Zbigniewa Raua w Nowym Jorku i Waszyngtonie obejmuje spotkania w Kongresie i spotkania z amerykańskimi środowiskami analitycznymi.

Wiceszef MSZ o wycieku z Nord Stream 2: Nie można wykluczyć prowokacji

Nie mogę wykluczyć żadnego scenariusza. Jesteśmy w sytuacji dużego napięcia międzynarodowego. Nasz wschodni sąsiad cały czas realizuje agresywną...

zobacz więcej

Jak mówił Jasina, Rosja przegrywa na froncie i stara się grać kartą nuklearną.


Szantaż nuklearny nie robi na USA wielkiego wrażenia. Tego typu argumentów używa się w ostateczności. Putin jest jednak realnym zagrożeniem – ocenił. 

 

Rzecznik MSZ odniósł się również do wycieku z gazociągów Nord Stream. 

 

Wydarzenia związane z Nord stream powinny być zbadane przez ekspertów. Jak najmniej górnolotnych słów w tej sprawie. Wiemy, że rzecz jest uczyniona ludzką ręką – mówił Jasina. 


W sprawie wycieku z Nord Stream pojawia się wiele znaków zapytania. Niektórzy zwracają uwagę, że to może być dalsza próba wykorzystywania energii do szantażu, bo do wycieku doszło w dniu otwarcia gazociągu Baltic Pipe. To kluczowy szlak przesyłu gazu z Norwegii przez Danię do Polski i krajów sąsiednich, który ma pomóc w uniezależnieniu się od dostaw błękitnego paliwa z Rosji.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej