RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Łotwa ogłasza stan wyjątkowy na granicy z Rosją

Nowe zasady mają obowiązywać przez trzy miesiące (fot. Brian Bahr/Getty Images)
Nowe zasady mają obowiązywać przez trzy miesiące (fot. Brian Bahr/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W związku z ogłoszoną przez Władimira Putina mobilizacją rząd Łotwy podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na granicy z Rosją. Nowe przepisy obowiązują od środy.

Wyciekło nagranie z rosyjskiej mobilizacji. „Panowie, zabierajcie tampony i podpaski!”

Zmobilizowany Rosjanin z Ałtaju nagrał podoficer tłumaczącą, że rekruci muszą sobie sami skompletować wyposażenie. Na nagraniu ujawnionym przez...

zobacz więcej

Władze wprowadzają stan wyjątkowy w obwodach: Aluksna, Balva i Ludza. Nowe przepisy będą mieć również zastosowanie w portach, lotniskach, przejściach granicznych i na kolei. Stan wyjątkowy na granicy łotewsko-rosyjskiej będzie obowiązywał przez trzy miesiące. 

 

Rząd postanowił również zamknąć przejście graniczne w Pededze, aby jeszcze bardziej ograniczyć napływ rosyjskich obywateli oraz polecił Państwowej Straży Granicznej zwiększyć ochronę granicy. 

 

Rząd w Rydze w oświadczeniu uspokaja, że sytuacja na granicy łotewsko-rosyjskiej „jest stabilna, spokojna i pod ścisłą kontrolą”. Zwracają uwagę, że ogłoszona w Rosji mobilizacja spowodowała znaczny wzrost liczby obywateli rosyjskich, którzy chcą opuścić swój kraj.


„Istnieje zatem ryzyko, że liczba nielegalnych migrantów na granicy łotewsko-rosyjskiej również może szybko wzrosnąć” – czytamy. 

 

Wcześniej Łotwa zdecydowała, że nie będzie wydawać wiz humanitarnych Rosjanom uciekającym przez mobilizacją ani nie pozwoli im na przejście przez granicę, nawet jeśli mają już wizę Schengen.

MSZ Bułgarii wzywa obywateli do natychmiastowego opuszczenia Rosji

Bułgarskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało we wtorek obywateli Bułgarii, przebywających na terytorium Rosji, do natychmiastowego wyjazdu z...

zobacz więcej

Od 19 września łotewskie władze odmówiły wjazdu 57 obywatelom Rosji. „Żaden z obywateli Rosji nie przekracza łotewskiej granicy w celach turystycznych” – wskazano w oświadczeniu. 

 

Władimir Putin ogłosił 21 września częściową mobilizację na wojnę z Ukrainą oraz zagroził „użyciem wszelkich środków”, by bronić kraju przed rzekomym zagrożeniem z Zachodu. Według oficjalnych przekazów Kremla pod broń ma zostać powołanych około 300 tys. rezerwistów.


W ocenie niezależnego portalu Meduza mobilizacja może objąć nawet 1,2 mln mężczyzn, głównie spoza dużych miast. 

 

Po decyzji głowy państwa dziesiątki tysięcy Rosjan próbują uniknąć powołania do wojska i wyjechać z kraju. Osoby uciekające przed służbą w armii starają się przedostać m.in. do Kazachstanu, Mongolii, Gruzji i Finlandii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej