RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Szympansy mają swoje sposoby na wytwarzanie narzędzi

Badania prowadzono na początku 2022 roku w lasach Wybrzeża Kości Słoniowej i w Gwinei (fot. Pexels)
Badania prowadzono na początku 2022 roku w lasach Wybrzeża Kości Słoniowej i w Gwinei (fot. Pexels)

Najnowsze

Popularne

Od kilku dekad wiadomo, że dzikie szympansy wytwarzają narzędzia. Teraz okazuje się, że szympansy żyjące dziko w Afryce Zachodniej wypracowały, w zależności od stada, różne rodzaje kultury materialnej w zakresie wytwarzania narzędzi – donoszą naukowcy na łamach „Royal Society Open Science”.

Ślepowron pokonał tysiące kilometrów w pięć dni. Leciał na zimę do Afryki

4,5 tys. km w pięć dni pokonał ślepowron o imieniu Karolina, który migrował z Kańczugi do północnej Nigerii, gdzie spędzi zimę. – Ptak...

zobacz więcej

Badania prowadzono na początku 2022 roku w lasach Wybrzeża Kości Słoniowej i w Gwinei. Naukowcy zbierali narzędzia kamienne, za pomocą których szympansy rozbijają orzechy. Następnie narzędzia były skanowanie do postaci trójwymiarowych skanów i porównywane ze sobą.


Zidentyfikowano sporą różnorodność narzędzi w zależności od regionu. Mogą to być na przykład narzędzia przypominające kamienne młotki i duże, nawet metrowej długości kowadła. Występują one powszechnie na danym terytorium, nosząc większe lub mniejsze ślady zużycia. O lokalnej odmienności narzędzi decydować może rodzaj dostępnego materiału, a także gatunku orzechów.


Wcześniejsze badania wykazały, że użycie narzędzi przez szympansy sięga ponad 4 tys. lat, o czym świadczą badania archeologiczne.

– Gdy zrozumiemy lokalne różnice w kulturze materialnej u szympansów w zakresie narzędzi kamiennych, otworzy to perspektywy dla przyszłych studiów z archeologii naczelnych – tłumaczy kierownik badań, Tomos Proffitt z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka (Niemcy).


Niewykluczone, że w ewolucji człowieka takie proste narzędzia poprzedziły pojawienie się metod wytwarzania narzędzi bardziej skomplikowanych. Badanie szympansów może zatem wnieść wkład w zrozumienie, w jaki sposób ludzie wytwarzali najstarsze narzędzia 3 mln lat temu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej