RAPORT

Pogarda

Wojna Rosji na Ukrainie. Władimir Putin użyje broni jądrowej?

Rosyjski dyktator Władimir Putin (fot. PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL)
Rosyjski dyktator Władimir Putin (fot. PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL)

Najnowsze

Popularne

Władimir Putin został zapędzony do narożnika, dlatego z dnia na dzień coraz bardziej prawdopodobne staje się użycie przez niego taktycznej broni jądrowej – ocenia w rozmowie z CNN były agent CIA Robert Baer.

Wyciekło nagranie z rosyjskiej mobilizacji. „Panowie, zabierajcie tampony i podpaski!”

Zmobilizowany Rosjanin z Ałtaju nagrał podoficer tłumaczącą, że rekruci muszą sobie sami skompletować wyposażenie. Na nagraniu ujawnionym przez...

zobacz więcej

Były agent zwrócił uwagę, że zważywszy na niepowodzenia militarne, jakich doznała rosyjska armia na Ukrainie, raczej nie ma szans na deeskalację.


– Myślę, że szanse na deeskalację są bliskie zeru. (Putin) po prostu nie może oddać tak dużo terytorium i postrzegany jako przegrany pozostać przywódcą Rosji – argumentował Baer.


CNN przypomina o odzyskaniu przez Ukraińców w wyniku kontrofensywy znacznych obszarów znajdujących się pod rosyjską okupacją. Podkreśla, że Putin ogłosił częściową mobilizację rezerwistów, co wywołało w Rosji protesty przeciwko wojnie i ucieczki z kraju wielu ludzi w obawie o powołania do wojska.


Zdaniem Baera niepowodzenia w walce z Ukrainą i presja wewnętrzna w Rosji nie będą miały żadnego wpływu na decyzję rosyjskiego prezydenta. Dodał on, że jest mało prawdopodobne, aby Putin wycofał wojska i negocjował zakończenie wojny.

– Jest politykiem twardej ręki, tak się przedstawiał przez ostatnie 20 lat, i nie ustępuje dysydentom. Jest osaczony. Nie przewiduję, żeby się ugiął – stwierdził były agent CIA.


Jak zaznaczył Baer, powołując się na swe kontakty z Rosjanami, są oni przekonani, że Putin zamierza uciec się do broni jądrowej.


– Nie wiem, jak dobrze są zorientowani, ale ta groźba – a początkowo była to groźba – wraz z jego rosnącymi kłopotami zwiększa prawdopodobieństwo, że użyje broni jądrowej – przestrzegał były agent CIA.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej