RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ofiary śmiertelne huraganu na Kubie. Kraj jest bez prądu

Praktycznie cały kraj pozbawiony jest prądu (fot. PAP/EPA/Yander Zamora)
Praktycznie cały kraj pozbawiony jest prądu (fot. PAP/EPA/Yander Zamora)

Co najmniej dwie osoby zginęły w efekcie huraganu Ian, który nawiedził Kubę. Największe zniszczenia odnotowano w zachodniej części wyspy, szczególnie w prowincji Pinar del Rio. Żywioł uszkodził sieć elektryczną, pozbawiając cały kraj prądu.

Huragan Ian nadchodzi. Obowiązkowa ewakuacja na Florydzie

Amerykański stan Floryda rozpoczął w poniedziałek w niektórych regionach obowiązkowe ewakuacje mieszkańców przed nadejściem huraganu Ian, który...

zobacz więcej

Jak poinformował portal CiberCuba, powołujący się na doniesienia lokalnych władz, pierwszą z ofiar jest 43-letnia kobieta, która została przygnieciona przez jedną ze ścian swego domu. Konstrukcja nie wytrzymała silnego podmuchu wiatru.


Mieszkanka prowincji Pinar del Rio, jak podają lokalne władze, odmówiła opuszczenia swego domu w obawie przed splądrowaniem go przez złodziei.


W tej samej prowincji we wtorkowe popołudnie potwierdzono zgon mężczyzny, który podczas huraganowych wiatrów i silnych opadów deszczu został porażony prądem.


Kuba bez prądu


Według informacji kubańskich władz huragan doprowadził do zerwania licznych linii elektrycznych i telefonicznych. Praktycznie cały kraj pozbawiony jest prądu. Władze zapewniły, że ekipy techniczne będą pracowały całą noc, by przywrócić zasilanie.


Lokalne media donoszą o setkach domów, których dachy zostały zerwane w trakcie przejścia huraganu Ian, a także o tysiącach podtopionych domostw. W większości zostały one opuszczone przed nadejściem żywiołu. Łącznie ewakuacją objęto 50 tys. osób na wyspie.

Zbliżający się do Florydy huragan Ian, zagrażający wielu mieszkańcom stanu, zmusił ich we wtorek do opuszczenia domów. Ponad 2,5 mln osób objęto nakazem ewakuacji lub ostrzeżeniem przed żywiołem. Szacowana wysokość szkód może przekroczyć 60 mld dolarów.


Według przewidywań kiedy w środę wieczorem czasu miejscowego Ian będzie się przesuwał wzdłuż wybrzeża Zatoki Florydzkiej może stać się huraganem 3. lub 4. kategorii. Krajowe Centrum Huraganów (NHC) twierdzi, że siła wiatru może osiągnąć ponad 200 km/godz.


Wielkość zagrażającej życiu fali sztormowej rejonie Sarasoty może dojść do 3,7 metra. Prezydent USA Joe Biden rozmawiał z gubernatorem Florydy Ronem DeSantisem o przygotowaniach do nadejścia huraganu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej