RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wyższe kary za manipulacje na rynku energii. Jest projekt ustawy

Rząd przyjął w trybie obiegowym projekt ustawy znoszący obligo giełdowe (fot. Pexels)
Rząd przyjął w trybie obiegowym projekt ustawy znoszący obligo giełdowe (fot. Pexels)

Najnowsze

Popularne

Rząd przyjął w trybie obiegowym projekt ustawy znoszący obligo giełdowe, czyli obowiązek sprzedaży energii elektrycznej poprzez giełdę energii – podał KPRM. Projekt zaostrza też kary za manipulacje na rynku energii.

Kolejna dostawa LNG w Świnoujściu. Tym razem z Kataru [WIDEO]

40. w tym roku dostawa skroplonego gazu dotarła w niedzielę do Świnoujścia, tym razem z Kataru. Potężny, 300-metrowy metanowiec przywiózł około 200...

zobacz więcej

Poinformowano, że projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, przedłożony przez minister klimatu, przewiduje zniesienie obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży energii elektrycznej przez giełdę energii. Obowiązek dotyczy przede wszystkim wytwórców energii elektrycznej z węgla i gazu.


„W perspektywie przeobrażeń na rynku energii elektrycznej dalsze stosowanie obliga giełdowego stanowiłoby istotny czynnik ograniczający efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstw lub grup przedsiębiorstw energetycznych” – podkreślono w komunikacie.


Cel nowelizacji


Jak podano, celem nowelizacji jest zapewnienie przedsiębiorstwom wytwarzającym energię elektryczną swobody w zakresie wyboru sposobu sprzedaży wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej. Projekt nie wprowadza zakazu handlu na giełdzie energii, ale wprowadza szerszy wachlarz możliwości sprzedaży energii elektrycznej.


Handel na giełdzie w dalszym ciągu będzie się odbywał, przy czym o skorzystaniu z tej formy obrotu będzie decydować każdy uczestnik rynku samodzielnie, stosownie do własnej strategii rynkowej – przekazano.


Jak argumentuje KPRM, obligo wprowadza duże problemy płynności na rynku. „Projektowane zmiany mają na celu optymalizację, przez przedsiębiorstwa energetyczne, kosztów sprzedaży energii elektrycznej. Będzie to możliwe dzięki ograniczeniu kosztów transakcyjnych i kosztów zabezpieczeń oraz depozytów, których obowiązek utrzymania wiąże się z obrotem giełdowym” – podano.


Zaznaczono, że nowelizacja jest jednym ze sposobów na umożliwienie odbiorcom końcowym uzyskania dostępu do tańszych ofert sprzedaży energii elektrycznej, którą wytwórcy mogą oferować w kontraktach dwustronnych.


Projekt zaostrza też kary za stosowanie przez przedsiębiorstwa energetyczne praktyk niedozwolonych, polegających m.in. na manipulacji rynkowej.


Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej