RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Die Welt”: Polska zbroi się jak żaden inny kraj NATO

Polska armia jest modernizowana w szybkim tempie (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Polska armia jest modernizowana w szybkim tempie (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

Polska masowo kupuje sprzęt wojskowy w Korei Południowej, a niemieckiemu przemysłowi zbrojeniowemu nie dostanie się nic. Umowa zawarta przez Warszawę i Seul na zakup sprzętu wojskowego stawia w cieniu inne europejskie projekty zbrojeniowe: Polska pozyska w ten sposób ponad 1000 czołgów, 648 samobieżnych haubic i 48 myśliwców FA-50, do tego dojdzie budowa zakładów produkcyjnych w Polsce – wylicza niemiecki dziennik „Die Welt”.

Media: CIA ostrzegała Niemcy przed możliwymi atakami na bałtyckie gazociągi

Amerykańska agencja wywiadowcza CIA już latem br. ostrzegła rząd Niemiec przed możliwymi atakami na gazociągi na Morzu Bałtyckim – pisze we wtorek...

zobacz więcej

Minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał w lipcu z Koreą Płd. umowę ramową wartą miliard euro, a prezydent Andrzej Duda mówił o wielkim zaufaniu płynącym ze współpracy gospodarczej i politycznej między obu krajami – przypomina „Die Welt”. Podkreśla, że „Polska, która przekazała ukraińskiej armii dużą część swoich systemów uzbrojenia, zbroi się jak żaden inny kraj NATO”.


„Wielu zagranicznych obserwatorów dziwi się, że rząd w Warszawie pozyskał Koreę Południową jako długoterminowego partnera, ponieważ ten kraj z Dalekiego Wschodu nie jest członkiem NATO. (...) Polskich ekspertów ten wybór jednak nie dziwi” – dodaje „Welt”.


Przypomina, że Korea Południowa już teraz jest jednym z najbliższych partnerów Polski pod względem przemysłu i polityki bezpieczeństwa, a „umowa zbrojeniowa to tylko symbol relacji, która rozwijała się od lat, co staje się coraz bardziej oczywiste i nie pozostanie bez konsekwencji dla reszty UE”.


50-milionowa Korea Południowa, niegdyś naznaczona wojną, w ciągu kilku dekad stała się jedną z wiodących potęg gospodarczych. Zajmuje 12. miejsce na liście największych gospodarek świata. Firmy takie jak Samsung, Hyundai czy LG są światowymi liderami przemysłu i technologii.

Niemiecki nadawca o Baltic Pipe: 900 kilometrów niezależności dla Polski

Baltic Pipe to znacznie więcej niż tylko nowy projekt infrastrukturalny dla Polski. 900 kilometrów rury, w tym jedna trzecia na dnie Bałtyku, to...

zobacz więcej

Polska nadrabia zaległości


„Polscy politycy widzą podobieństwa między swoim krajem a Republiką Korei. Duże obszary Polski zostały zniszczone podczas II wojny światowej. Po wojnie PRL była częścią tzw. bloku wschodniego, zdominowanego przez Związek Radziecki i w dużej mierze odciętego od Zachodu” – zauważa „Welt”.


Polska po 1989 r. zaczęła nadrabiać zaległości, od połowy lat 90. stając się jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie.


Kolejny powód, który zbliżył do siebie Warszawę i Seul, to „poczucie życia w niebezpiecznym sąsiedztwie”. „Polskie ostrzeżenia przed agresją Rosji przed 24 lutego 2022 r. były w Brukseli czy Berlinie często odrzucane jako przesadzone. Korea traktowała je ze zrozumieniem, będąc sama od dawna zagrożona przez uzbrojonego w broń nuklearną sąsiada, Koreę Północną” – zauważa „Welt”.


Po podpisaniu w 2013 r. deklaracji o strategicznym partnerstwie Seul wyrósł na najważniejszego azjatyckiego inwestora w Polsce, wyprzedzając nawet Chiny. Samsung ma w Polsce swoje oddziały, w Warszawie ma największe centrum badawczo-rozwojowe poza Koreą Południową. Korea Płd. (z pomocą USA) ma także pomóc Polsce wejść w energetykę jądrową.

„Korea Południowa dąży do uczynienia z Polski centrum inwestycji i swoistego hubu dla własnego przemysłu na rynku europejskim. Dla dużych europejskich firm, zwłaszcza dla niemieckiego przemysłu zbrojeniowego czy motoryzacyjnego, stwarza to prawdziwą konkurencję” – zauważa „Welt”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej