RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ekspert: Polska będzie odgrywać rolę mostu między Ukrainą a Europą Zachodnią

Konflikt przyspiesza procesy integracyjne (fot. K.Ruslan/ Ukrinform/Future Publishing via Getty)
Konflikt przyspiesza procesy integracyjne (fot. K.Ruslan/ Ukrinform/Future Publishing via Getty)

Wojna na Ukrainie prowadzi do zmian w układzie Europy Wschodniej; wyłania się wzmocniona pozycja Polski i krajów bałtyckich. Polska będzie pełniła ważną rolę mostu w połączeniu Ukrainę z Europą Zachodnią – mówi austriacki ekonomista Michael Landesmann w rozmowie z dziennikiem „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

OECD obniża prognozy krajów G-20. Fatalne dane dla Niemiec

COVID-19 i rosyjska inwazja związana z windowaniem cen surowców wywołały światowy kryzys. Organizacja Wspólnoty Gospodarczej i Rozwoju (OECD)...

zobacz więcej

Rosyjska agresja na Ukrainę powoduje znaczne cierpienia tamtejszej ludności, ale jednocześnie prowadzi do zmian w układzie Europy Wschodniej; przed Moskwą tworzy się nowa żelazna kurtyna – ocenia ekonomista Wiedeńskiego Instytutu Międzynarodowych Analiz Gospodarczych. Jednocześnie konflikt przyspiesza procesy integracyjne krajów, które do upadku komunizmu znajdowały się pod jarzmem Związku Radzieckiego – dodaje. 


Obecnie wyłania się wzmocniona pozycja Polski i krajów bałtyckich – zauważa Landesmann. – Polska będzie pełniła ważną rolę mostu w połączeniu Ukrainy z Europą Zachodnią – mówi. Jak wyjaśnia, przyczynia się do tego silna migracja z Ukrainy do Polski, a dzięki pomocy udzielanej Ukrainie wzmacnia się pozycja Polski w Unii Europejskiej. 


Przeniesienie produkcji 


Ponadto przeniesienie produkcji z Azji do Europy Wschodniej pomoże regionowi w nadrabianiu zaległości, a być może po zakończeniu wojny na Ukrainie obejmie również ten kraj – twierdzi naukowiec. 


Kryzys energetyczny dotyka również gospodarek Europy Środkowej i Wschodniej. Jednak, jak mówi ekspert, w obliczu kryzysów, takich jak upadek amerykańskiej firmy inwestycyjnej Lehman Brothers w 2008 r., a ostatnio w trakcie pandemii, widoczna jest swoista odporność. – Przy każdym szoku na początku obserwujemy silne spowolnienie, a następnie równie silne ożywienie – mówi Landesmann. 


I chociaż migracja – także wykwalifikowanych pracowników – jest zjawiskiem negatywnym dla Ukrainy, to kraje docelowe na tym korzystają, bo siła robocza jest tam deficytowa – uważa ekonomista. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej