RAPORT

Prorosyjska era Tuska

MSZ apeluje do Polaków o opuszczenie Rosji

Odradzane są wszelkie podróże do Federacji Rosyjskiej (fot. Contributor/Getty Images)
Odradzane są wszelkie podróże do Federacji Rosyjskiej (fot. Contributor/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Federacji Rosyjskiej w związku z wojną na Ukrainie oraz uznaniem Polski przez władze Rosyjskiej Federacji za państwo nieprzyjazne – podkreśliło we wtorek MSZ.

Sikorski oskarża USA o zniszczenie Nord Stream. „Putin zachwycony”

Cały świat obiegły we wtorek informacje o eksplozjach, które w kilku miejscach miały uszkodzić gazociągi Nord Stream. Zachodni politycy sugerują,...

zobacz więcej

MSZ wskazało, że odradzane są wszelkie podróże do Federacji Rosyjskiej, w tym w celach zawodowych i pilnych sprawach rodzinnych.


„Zwracamy uwagę na zawieszenie bezpośrednich połączeń lotniczych między Polską i Rosją oraz bardzo ograniczone możliwości podróży do/z Polski, brak lub niezwykle ograniczony dostęp do środków finansowych ulokowanych w Polsce (np. niemożność posługiwania się polskimi kartami płatniczymi), a także działania miejscowych służb, jak arbitralne zatrzymania, przeszukiwania telefonów komórkowych oraz potencjalne uniemożliwienie wyjazdu z Rosji w przypadku posiadania podwójnego obywatelstwa” – wskazuje resort dyplomacji.


Zobacz także ->  Wycieki z Nord Stream 1 i 2. Jest apel polskiego MSZ

 

Przypomina, że ze względu na znacznie zredukowaną liczebność personelu dyplomatyczno-konsularnego RP w Rosji możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona.


„W razie drastycznego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa, zamknięcia granic czy innych nieprzewidzianych sytuacji, ewakuacja może okazać się znacznie utrudniona lub nawet niemożliwa” – napisano. 


Zobacz także ->  Mobilizacja po rosyjsku. „Zalewają się w trupa” [WIDEO]

 

„Zalecamy śledzenie komunikatów na stronie Ministerstwa oraz na stronach placówek polskich w Rosji oraz zgłaszanie swojego pobytu w systemie Odyseusz. Obywatelom RP pozostającym na terytorium Federacji Rosyjskiej rekomendujemy opuszczenie jej terytorium dostępnymi środkami komercyjnymi i prywatnymi” – podkreśla polski resort dyplomacji.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej