RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wspólnoty wierzących w Amsterdamie kurczą się. Diecezja zamknie 60 proc. kościołów

Coraz mniej katolików przychodzi do kościoła w Holandii (fot. Pierre Crom/Getty Images)
Coraz mniej katolików przychodzi do kościoła w Holandii (fot. Pierre Crom/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Katolicka diecezja Haarlem-Amsterdam zapowiedziała, że w ciągu najbliższych pięciu lat musi zamknąć 60 proc. swoich kościołów. Powodem jest malejąca liczba wiernych, wolontariuszy i dochodów – podaje Katolicka Agencja Informacyjna, powołując się na lokalnego biskupa.

Benedykt XVI o przyszłości Kościoła. Czy jego słowa były prorocze?

Od października w Kościele trwa proces synodalny, którego celem – jak zapisano w dokumencie zatwierdzonym przez papieża Franciszka – jest...

zobacz więcej

Kierujący diecezją od 2020 roku bp Jan Hendricks podkreśla, że „pandemia koronawirusa przyspieszyła proces kurczenia się” wspólnoty wierzących, który trwał już wcześniej. „Wierni w podeszłym wieku stali się jeszcze starsi i z czasem przestali przychodzić do kościoła” – wyjaśnia duchowny, dodając, że niektórzy „przyzwyczaili się do innych form” spędzania niedzielnego przedpołudnia, a „wolontariusze wykruszyli się, chóry przestały działać”.

 

Z tych powodów w ciągu pięciu lat zamknięte zostanie 99 spośród 164 kościołów katolickich w diecezji Haarlem-Amsterdam. Spośród pozostałych 65 świątyń, 37 może być otwartych jeszcze przez 5-10 lat jako kościoły pomocnicze dla 28 „kościołów centralnych”, uważanych za możliwe do utrzymania w dłuższej perspektywie.

 

Wikariusz generalny diecezji prał. Bart Putter wyjaśnia, że nie ma na razie listy świątyń przeznaczonych do zamknięcia. Ma on nadzieję, że lokalne wspólnoty wybiorą „kościoły centralne”. – Chodzi o stworzenie 28 aktywnych miejsc ewangelizacji – wskazuje duchowny.

 

Czytaj także: Ogień strawił neogotycki kościół w Holandii

 

Statystyki pokazują, że o ile w liczącej 425 tys. katolików diecezji na niedzielna mszę w 2013 roku przychodziło ponad 25 tys. wiernych, to w 2021 roku ich liczba spadła do 12 tys. W latach 50. XX wieku było to 80 proc. katolików – dziś jest to zaledwie 3 proc.

Przedsiębiorca kupuje kościoły. „Są piękniejsze niż centrum dywanów”

Chrześcijański przedsiębiorca z Niderlandów Wim Annen kupił już czwarty w ciągu pięciu lat nieczynny kościół w Geldrii – największej prowincji tego...

zobacz więcej

Choć od 2004 r. diecezja zmuszona jest do zmniejszania liczby czynnych kościołów, to silne wspólnoty katolickie w Niderlandach istnieją w Amsterdamie i Almere. W tym ostatnim mieście oddano nawet do użytku nowo zbudowaną świątynię.

 

Zamykanie kościołów, których nie można utrzymać, jest dużym problemem na obszarach wiejskich. Te, które pozostaną, będą znajdować się głównie w miastach. Proboszcz z Alkmaaru ks. Jan-Jaap van Peperstraten zauważa jednak, że pozostałe parafie będą mogły zaproponować większą różnorodność propozycji liturgicznych i duszpasterskich, czego małe parafie nie są w stanie zrobić. Obawia się jednak, czy będą w stanie obsłużyć duszpastersko obszary wiejskie.

 

Jednak prał. Putter uspokaja, że koncentracja parafii w strefach zurbanizowanych nie będzie przeszkodą dla katolików pragnących uczestniczyć w niedzielnej mszy. Według niego młodzi katolicy są bardziej skłonni jechać do kościoła samochodem nawet do 45 minut.


Zobacz także: Katedra w Utrechcie wystawiona na sprzedaż. Katolicy protestują


– W przeszłości każda wieś i każda dzielnica miasta miała swój kościół. Ale teraz nie da się tego utrzymać. Ludzie, którzy naprawdę chcą iść do kościoła, są dziś bardziej zmotywowani niż kiedyś. Ale jest ich mniej – tłumaczy wikariusz generalny.

 

Niedobór kapłanów w Holandii

 

Diecezja Haarlem-Amsterdam nie jest jedyną, która zmaga się z problemami finansowymi. Przykładowo diecezja Roermond, w katolickim sercu Holandii na południu kraju, poprosiła niektóre parafie o ograniczenie liczby mszy św. z powodu wyższych rachunków za energię elektryczną i zbyt małej liczby księży.


Rzecznik diecezji Matheu Bemelmans wyjaśnia, że czasem nie sposób znaleźć księdza, by w każdym kościele w każdy weekend można było zapewnić odprawienie mszy św.


W Holandii jest około 3,7 mln katolików. Stanowią oni 21,7 proc. mieszkańców kraju. W 1970 r. katolikami było 40 proc. ludności.

 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej