RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Niemiecki nadawca o Baltic Pipe: 900 kilometrów niezależności dla Polski

Prezydent RP Andrzej Duda (P), premier Danii Mette Frederiksen (C) i premier RP Mateusz Morawiecki (L) podczas uroczystości otwarcia gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. Goleniowa (Zachodniopomorskie) (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Prezydent RP Andrzej Duda (P), premier Danii Mette Frederiksen (C) i premier RP Mateusz Morawiecki (L) podczas uroczystości otwarcia gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. Goleniowa (Zachodniopomorskie) (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

Baltic Pipe to znacznie więcej niż tylko nowy projekt infrastrukturalny dla Polski. 900 kilometrów rury, w tym jedna trzecia na dnie Bałtyku, to dla Polski 900 kilometrów niezależności – ocenia we wtorek portal niemieckiej telewizji ARD.

Otwarcie Baltic Pipe. Kaczyński: To służy silnej i bezpiecznej Polsce

Projekty takie jak przekop Mierzei Wiślanej i Baltic Pipe służą budowie silnej i bezpiecznej Polski; gazociąg i inne inwestycje w tym obszarze to...

zobacz więcej

Baltic Pipe, co polski premier Mateusz Morawiecki podkreślał już wiosną, po rozpoczęciu rosyjskiego ataku na Ukrainę, to znacznie więcej niż tylko o nowy projekt infrastrukturalny dla Polski – przypomina stacja. 


– Próbowano przeszkadzać, ale projekt został zrealizowany – i teraz pokazuje, jak ważna jest ta infrastruktura, która uniezależnia nas od rosyjskiego szantażysty, który trzyma pistolet przy głowie Zachodu – mówił Morawiecki. 


W kwietniu Polska była pierwszym krajem, któremu odmówiono importu rosyjskiego gazu, gdy Warszawa odmówiła uregulowania rachunku w rublach, czego domagała się Moskwa – przypomina portal. Z istniejącego rurociągu EuroPipe, który dostarcza gaz z Norwegii do Niemiec, odgałęzia się teraz rura na wschód – przez Danię do polskiego wybrzeża Bałtyku na północ od Szczecina. 


Jeszcze kilka lat temu Polska dostawała dwie trzecie potrzebnego jej gazu ziemnego z Rosji. Warszawa zaczęła starać się o zmniejszenie tej zależności jeszcze przed rosyjską wojną z Ukrainą. ARD wymienia w tym kontekście m.in. terminal skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu czy otwarty pod koniec sierpnia gazociąg Polska-Słowacja. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej