RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Brytyjski sąd nakazał matce odesłać dzieci na Wyspy. Jest decyzja polskiego sądu

Sąd Okręgowy wydał decyzję ws. rodzeństwa i ewentualnego powrotu do Wielkiej Brytanii (fot.  PAP/Roman Zawistowski, zdjęcie ilustracyjne)
Sąd Okręgowy wydał decyzję ws. rodzeństwa i ewentualnego powrotu do Wielkiej Brytanii (fot. PAP/Roman Zawistowski, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze nie poparł wyroku brytyjskiego Sądu Rodzinnego, który nakazywał powrót dwójki rodzeństwa do Wielkiej Brytanii – poinformowała we wtorek prokuratura okręgowa. Postępowanie toczyło się na wniosek matki 11-letniej dziewczynki i 13-letniego chłopca. Z kolei decyzja sądu w Wielkiej Brytanii zapadła na wniosek ojca dzieci, obywatela tamtego kraju.

Czy lekarze mogą zaprzestać podtrzymywania życia 12-letniego Archiego? Jest wyrok

Lekarze mogą zgodnie z prawem zaprzestać podtrzymywania życia 12-letniego Archiego Battersbee, który doznał poważnego uszkodzenia mózgu – orzekł w...

zobacz więcej

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze poinformowała portal tvp.info, że „jeleniogórski sąd, rozstrzygający wniosek matki małoletnich, podzielając w całości jej argumentację, jak i przedstawioną przez prokuratora, postanowieniem z dnia 22 września br. odmówił uznania orzeczenia brytyjskiego Sądu Rodzinnego”.

 

Wcześniej też Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze aktywnie poparła wniosek matki rodzeństwa, obywatelki Polski. Jednym z argumentów był fakt, że kobieta nie została poinformowana o postępowaniu w Wielkiej Brytanii. Tamtejszy sąd nakazał powrót dzieci do kraju bez wzięcia pod uwagę stanowiska ich i ich matki.

 

Jeleniogórska prokuratura w komunikacie opublikowanym na stronie rządowej przekazała, że „brytyjski sąd w sposób nieuprawniony powoływał się na przepisy unijne”, które jednak nie miały zastosowania ze względu na opuszczenie przez to państwo Unii Europejskiej. Jak zaznaczono, wyrok powinien być poparty dwustronnymi umowami międzynarodowymi, które zobowiązują, by przed podjęciem decyzji sąd wysłuchał zarówno drugiego rodzica, jak i dzieci.

 


Jak przypomina prokuratura, wcześniej Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał – w trybie Konwencji Haskiej – orzeczenie o oddaleniu wniosku ojca o powrót dzieci do Wielkiej Brytanii.

 

Czytaj także: Brytyjska szkoła zabroniła używania zwrotów „mama” i „tata”


Postanowienie sądu w Jeleniej Górze nie jest prawomocne. Strony mogą złożyć od niego apelację.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej