RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Jestem świadkiem zniszczeń wywołanych przez nazizm”. Schwarzenegger zwiedzi Auschwitz

Arnold Schwarzenegger i były gubernator stanu Kalifornia, zwiedzi w środę były niemiecki obóz Auschwitz (fot.  Gaelen Morse/Getty Images)
Arnold Schwarzenegger i były gubernator stanu Kalifornia, zwiedzi w środę były niemiecki obóz Auschwitz (fot. Gaelen Morse/Getty Images)

Popularny aktor i były gubernator stanu Kalifornia, zwiedzi w środę były niemiecki obóz Auschwitz. Odwiedzi też oświęcimskie Centrum Żydowskie – podał Maciej Zabierowski, przedstawiciel instytucji. „Jestem świadkiem zniszczenia wywołanego przez nazizm. Na własne oczy widziałem, jak nienawiść wymknęła się spod kontroli i dlatego dzielę się tymi bolesnymi wspomnieniami ze światem w nadziei, że w przyszłości uda się zapobiec takim tragediom. Wspieram Centrum Żydowskie w Oświęcimiu i ich misję, aby Holokaust nigdy więcej się nie powtórzył” – powiedział cytowany w komunikacie Schwarzenegger o swojej nadchodzącej wizycie.

Do Włodawy po przerwie wraca Festiwal Trzech Kultur

zobacz więcej

Schwarzenegger zwiedzi zarówno były obóz Auschwitz I, jak i Auschwitz II-Birkenau, miejsce masowej zagłady Żydów. Odwiedzi także jedyną zachowaną synagogę w Oświęcimiu i sąsiadujące z nią Muzeum Żydowskie, gdzie spotka się z ocaloną z Auschwitz byłą więźniarką Lidią Maksymowicz. 


Aktorowi towarzyszył będzie m.in. Simon Bergson, syn ocalałych oraz przewodniczący Auschwitz Jewish Center Foundation (AJCF), która prowadzi oświęcimskie Centrum. W czerwcu tego roku fundacja wyróżniła Schwarzeneggera nagrodą specjalną za zaangażowanie w zapobieganie nienawiści. Były gubernator Kalifornii obiecał wówczas odwiedzić Auschwitz. 

W Wilnie otwarto Instytut Polskiego Dziedzictwa Narodowego

W Wilnie odbyło się uroczyste otwarcie Instytutu Polskiego Dziedzictwa Narodowego. Wydarzeniu towarzyszyła Międzynarodowa Konferencja...

zobacz więcej

 

„Chociaż nasze ścieżki życia są zupełnie inne, to zarówno Arnold, jak i ja urodziliśmy się w Austrii zaraz po II wojnie światowej, on w Grazu, a ja w obozie przejściowym, gdzie moi rodzice trafili po wyzwoleniu z obozu w Auschwitz. Teraz obaj razem walczymy z nienawiścią i staramy się zmieniać świat. Arnold i ja jesteśmy żywym dowodem na to, że w ciągu jednego pokolenia nienawiść można wykorzenić” – powiedział przed wizytą Simon Bergson. 

 

Organizatorem wizyty Schwarzeneggera jest Auschwitz Jewish Center Foundation. Fundacja założona, by upamiętnić miejscową społeczność żydowską oraz uczyć o współczesnych zagrożeniach wynikających z antysemityzmu oraz innych uprzedzeń. Centrum Żydowskie to jedyny żywy ślad po żydowskiej obecności w mieście, którego nazwę podczas wojny Niemcy zmienili na Auschwitz. Pod auspicjami Centrum funkcjonuje placówka edukacyjna, muzeum i synagoga, jedyna ocalała w Oświęcimiu. 


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Tysiące aktów antysemityzmu w Niemczech. „Przerażający obraz nienawiści” [RAPORT]

W swoim najnowszym raporcie sieć ośrodków badań i informacji o antysemityzmie (Rias) „przedstawia przerażający obraz nienawiści do Żydów w...

zobacz więcej

 

Pierwsi Żydzi zamieszkali w mieście w początkach XVI w. W 1939 r. stanowili ponad połowę mieszkańców. Nazywali je Oszpicin. Po II wojnie do Oświęcimia powróciło 186 Żydów. 

 

Lidia Maksymowicz trafiła do Auschwitz w grudniu 1943 r. wraz z matką. Miała wtedy ponad trzy lata. Nazywała się Ludmiła Boczarowa. Niemcy deportowali je z Mińska na Białorusi. Były to represje za akcje partyzanckie. W obozie była ofiarą pseudomedycznych eksperymentów Josefa Mengele. Została także w obozie oddzielona od matki. Dzieckiem po wyzwoleniu zaopiekowała się polska rodzina. Z matką zobaczyła się dopiero po 17 latach. Dziś mieszka w Krakowie. 

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej