RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Otwarcie Baltic Pipe. Kaczyński: To służy silnej i bezpiecznej Polsce

Baltic Pipe (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Baltic Pipe (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

Projekty takie jak przekop Mierzei Wiślanej i Baltic Pipe służą budowie silnej i bezpiecznej Polski; gazociąg i inne inwestycje w tym obszarze to nowa jakość w naszej części Europy, choć jeszcze wiele wyzwań przed nami – napisał w liście z okazji otwarcia Baltic Pipe prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezydent Duda: Baltic Pipe uniezależnieni nas od dostaw z Rosji

Gazociąg Baltic Pipe przez dziesięciolecia był polskim marzeniem – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości otwarcia gazociągu Baltic...

zobacz więcej

List został skierowany do odpowiedzialnych za powstanie Baltic Pipe: sekretarza stanu w KPRM i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusza Bergera i prezesa zarządu spółki Gaz-System S.A. Tomasza Stępnia. Został odczytany został na ceremonii otwarcia gazociągu przez posła, szefa komisji obrony narodowej Michała Jacha.


„Nieledwie 10 dni temu otwieraliśmy przekop Mierzei Wiślanej, a dziś otwieramy gazociąg Baltic Pipe. Przekop Mierzei połączył Zalew Wiślany z Bałtykiem, stwarzając ogromne możliwości rozwojowe dla całego regionu (...), zaś Baltic Pipe łączy norweskie złoża na szelfie kontynentalnym z polskim i duńskim system przesyłowym. Te przedsięwzięcia wzmacniają naszą suwerenność oraz uniezależniają nas od Rosji, a tym samym służą budowie silnej i bezpiecznej Polski” – napisał w liście Kaczyński.


Premier Mateusz Morawiecki na otwarciu Baltic Pipe


Kaczyński zaznaczył, że Baltic Pipe to część szerszego przedsięwzięcia dywersyfikacji źródeł energii dla Polski, „a zwłaszcza zróżnicowania dostaw gazu”.


„Oprócz tego gazociągu na niezbędną infrastrukturę składają się: rozbudowywany terminal LNG w Świnoujściu, oddane niedawno do użytku interkonektory łączące Polskę z Litwą i Słowacją oraz znajdujący się w fazie przygotowawczej pływający terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej wraz z gazociągami, które połączą go z krajowym systemem przesyłowym” – wyliczył.

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe [TRANSMISJA]

zobacz więcej

Jak wskazał, te działania zapewniły Polsce bezpieczeństwo energetyczne i stworzyły w tym zakresie „nową jakość w naszej części Europy”.


„Ale wyzwań jest jeszcze przed nami wiele. Europa jako całość dopóty pozostanie uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu, a więc narażona na polityczny szantaż i manipulacje cenowe, dopóki nie zapewni wystarczającym stopniu rewersu gazu pomiędzy poszczególnymi państwami” – zaznaczył polityk.


Prezes PiS dodał, że historia powstawania Baltic Pipe pokazuje, jak trudno było „tę koncepcję przeforsować i doprowadzić do szczęśliwego końca, głównie ze względu na różne przeciwdziałania ze strony Rosji”.


Premier Danii Mette Frederiksen na otwarciu Baltic Pipe


„Trudno w tym miejscu nie wspomnieć o zerwaniu w 2003 r. przez rząd koalicji SLD-PSL premiera Leszka Millera umowy z norweskimi partnerami, którą dwa lata wcześniej zawarł gabinet Jerzego Buzka. Należy przy tym podkreślić, że już wtedy szefowi rządu w sprawach bezpieczeństwa energetycznego doradzał Piotr Naimski, dziś już kawaler Orderu Orła Białego” – podkreślił w liście Kaczyński.


„Rzecz jasna, na przestrzeni tylu lat wiele osób ciężko pracowało nad zapewnieniem naszej ojczyźnie bezpieczeństwa energetycznego, ale rola Piotra Naimskiego w tym dziele wymaga szczególnego zaakcentowania” – zaznaczył, wyrażając jednocześnie wdzięczność wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w to przedsięwzięcie. 


Kaczyński podziękował również partnerom z Danii i Norwegii.




Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej