RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szef CDU o „turystyce socjalnej” uchodźców. Media: Niesmaczne insynuacje

Friedrich Merz (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Friedrich Merz (fot. Sean Gallup/Getty Images)

W niemieckich mediach zawrzało po tym, gdy przewodniczący CDU Friedrich Merz wypowiedział się lekceważąco o ukraińskich uchodźcach. W rozmowie z dziennikiem „Bild” lider niemieckiej opozycji stwierdził, że uciekający przez rosyjską agresją Ukraińcy uprawiają w Niemczech „turystykę socjalną”.

„Mięso armatnie”. Zełenski o skutkach rosyjskiej mobilizacji [WIDEO]

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skomentował, że trwająca w Rosji mobilizacja ma na celu wysyłanie ludzi na pewną śmierć. W swoim codziennym...

zobacz więcej

Wicenaczelny dziennika „Bild” Paul Ronzheimer napisał, że Friedrich Merz – do niedawna występujący w roli „orędownika parytetów w zarządach” – teraz „bije pokłony” przed radykalną częścią swojego elektoratu. 


 „Insynuowanie, że Ukraińcy wyłudzają u nas zasiłki, jest nieodpowiedzialne i budzi niesmak” – napisał wicenaczelny „Bilda”. 


Zdaniem Ronzheimera większość przebywających w Niemczech Ukraińców uciekła przed rosyjskim agresorem, przy czym wielu z nich postanowiło już wrócić do ojczyzny.


„W odróżnieniu od osób z Afganistanu czy Syrii te osoby zachowują się inaczej. Merz jako pierwszy niemiecki polityk pojechał do Kijowa. A jednak przed wyborami w Dolnej Saksonii uległ pokusie populizmu” – napisał wicenaczelny „Bilda”. 


Szef CDU przyznał, że niektórzy Ukraińcy wrócili już do swojego kraju, ale regularnie przyjeżdżają do Niemiec, aby czerpać jeszcze korzyści z udzielonej im wcześniej pomocy socjalnej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej