RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Leśnicy z Podlasia otrzymali karabinki Grot

„W dobrą broń trzeba inwestować” (fot. Lasy Państwowe/Rafał Supiński)
„W dobrą broń trzeba inwestować” (fot. Lasy Państwowe/Rafał Supiński)

Najnowsze

Popularne

Straż leśna Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku została uzbrojona w automatyczne karabinki Grot. – W dobrą broń trzeba inwestować, bo to jest podstawa działania naszych jednostek, która zapewnia też poczucie bezpieczeństwa, bowiem taka broń na pewno działa odstraszająco – powiedział dyrektor białostockiej RDLP Andrzej Józef Nowak.

Eksperci o karabinie Grot: Zarzuty się nie potwierdziły

W Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu odbyła się konferencja ekspercka dotycząca użytkowania polskich karabinków Grot. – Takie spotkania...

zobacz więcej

W piątek 23 września strażnicy leśni z Podlasia otrzymali ponad 50 karabinków Grot, przekazanych przez Fabrykę Broni „Łucznik” z Radomia. To druga partia tej broni; już wcześniej podlascy leśnicy otrzymali 10 karabinków. Jedna sztuka takiej broni kosztuje ok. 10 tys. zł. 

 

Grot to nowoczesna broń, którą posługują się żołnierze Wojska Polskiego, w tym Wojska Obrony Terytorialnej. „Oznacza to, że uzbrojenie strażników leśnych jest w tym zakresie spójne z uzbrojeniem WOT” – podkreśla RDLP w Białymstoku. 

  

– Straż Leśna to formacja, która w skali kraju liczy około 3 tys. osób. W pracy strażnicy codziennie spotykają się z różnymi sytuacjami, dlatego ważne jest odpowiednie wyposażenie. Życzę wszystkim tu obecnym, aby otrzymana dziś broń nigdy nie musiała być użyta – jedynie na szkoleniach – powiedział dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Andrzej Józef Nowak. 

 

– To realizacja założeń naszego dyrektora generalnego, który uważa, że straż leśna powinna być dobrze uzbrojona. Jako leśnicy wszyscy mamy takie zdanie, bo jesteśmy formacją paramilitarną. W dobrą broń trzeba inwestować, bo to podstawa działania naszych jednostek, która zapewnia też poczucie bezpieczeństwa; taka broń na pewno działa odstraszająco – wskazywał.

Nowy kontrakt na Groty do Afryki Wschodniej

Polska Grupa Zbrojeniowa zawarła kontrakt na dostawę karabinków Grot do jednego z państw Afryki Wschodniej - poinformowała PGZ w czwartek....

zobacz więcej

Grot karabinkiem niezawodnym


Nowak podkreślał, że karabinki Grot to broń uznawana za niezawodną i jedną z najlepszych na świecie, która sprawdziła się doskonale podczas wojny na Ukrainie. 

 

„Kurier Poranny” wylicza, że w karabinki Grot wyposażeni są strażnicy leśni z takich nadleśnictw jak m.in. Dojlidy, Żednia, Czarna Białostocka, Surpaśl czy Knyszyn, a także Białowieża. 

 

Nowak zaznaczył, że straż leśna jako formacja paramilitarna w razie konfliktu może być ewentualnym wsparciem dla wojska, straży granicznej czy policji. 

  

Białostocka dyrekcja to kolejna jednostka LP, która otrzymała dodatkowe wyposażenie. Docelowo mają je otrzymać wszystkie dyrekcje.

Karabinek został opracowany przez Fabrykę Broni i WAT w programie Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS); od 2017 r. jest dostarczany polskiemu wojsku.


Modułowa konstrukcja umożliwia różne konfiguracje w układach kolbowych i bezkolbowych, dostosowane do potrzeb użytkowników prawo- i leworęcznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej