RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kolejny wyciek z gazociągu Nord Stream. „Przypadek jest mało prawdopodobny”

Do wycieku doszło w dwóch miejscach gazociągu Nord Stream 1 (fot.  Harold Cunningham/Getty Images)
Do wycieku doszło w dwóch miejscach gazociągu Nord Stream 1 (fot. Harold Cunningham/Getty Images)

Doszło do wycieku gazu z gazociągu Nord Stream 1 na Morzu Bałtyckim w dwóch miejscach na północny wschód od Bornholmu – poinformowała Szwedzka Administracja Morska. W poniedziałek duńskie władze informowały o nieszczelności w gazociągu Nord Stream 2. Według prof. Tomasa Karbergera z Uniwersytetu Technicznego Chalmers w Goeteborgu jest mało prawdopodobne, aby zdarzenia losowe spowodowały uszkodzenia obu gazociągów.

KE: Kolejne wtrzymanie przesyłu gazu Nord Streamem 1 to dowód na cynizm Rosji

„Ogłoszenie przez Gazprom, że po raz kolejny zamyka Nord Stream 1 pod fałszywym pretekstem, jest kolejnym potwierdzeniem jego zawodności jako...

zobacz więcej

„Ostrzegamy znajdujące się w pobliżu statki i prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości w promieniu 5 mil (prawie 10 km) od miejsc wycieków” – podała w komunikacie Szwedzka Administracja Morska.


Jednocześnie wydano ostrzeżenie dla samolotów, aby nie zniżały się na tych obszarach na odległość poniżej 1000 metrów.


Awaria ma miejsce w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej.


W poniedziałek Duńska Administracja Morska wydała podobny komunikat w związku z wyciekiem gazu z Gazociągu Nord Stream 2 w jednym miejscu na południowy wschód od Bornholmu, zamykając akwen dla żeglugi. Obszar ten to duńska wyłączna strefa ekonomiczna.


Duński Urząd Energii poinformował, że „wyciek wpłynie lokalnie na środowisko Bornholmu, a także będzie mieć negatywny wpływ na klimat w związku z przedostaniem się do atmosfery metanu”.

Tusk kontra Tusk. Jak lider PO „ostrzegał przed NS2”?

– Mieliśmy rację, kiedy ostrzegaliśmy przed fatalnymi geopolitycznymi konsekwencjami Nord Stream 2 – powiedział w czwartek w Poczdamie Donald Tusk....

zobacz więcej

„Zdarzenia losowe mało prawdopodobne” 


Prof. Tomas Karberger z Uniwersytetu Technicznego Chalmers w Goeteborgu uważa, że „jest mało prawdopodobne, aby zdarzenia losowe spowodowały uszkodzenia obu gazociągów”. 


– Teoretycznie mogą to być kotwice statków, ale zniszczenia powstały niemal w jednym czasie w różnych miejscach – zaznaczył prof. Karberger w rozmowie z agencją TT.


Przesył gazociągiem Nord Stream 1 został wstrzymany przez Rosję, ale znajduje się w nim gaz. Gazociąg Nord Stream 2 nie został oficjalnie oddany do użytku, ale jest wypełniony gazem w związku z próbami ciśnieniowymi. Kanclerz Niemiec Olof Scholz na krótko przed inwazją Rosji na Ukrainę ogłosił, że jego kraju rezygnuje z użytkowania tego rurociągu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej