RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zatrzymali Niemca na granicy z Rosją. Zaskakujące, co chciał przemycić

Skóra waży ok. 3 kg (fot. KAS)
Skóra waży ok. 3 kg (fot. KAS)

Najnowsze

Popularne

Na polsko-rosyjskim przejściu granicznym w Grzechotkach w woj. warmińsko-mazurskim funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili przemyt skóry niedźwiedzia brunatnego – poinformowała rzeczniczka prasowa olsztyńskiego oddziału Marta Rosiak. Skórę próbował przewieźć Niemiec rosyjskiego pochodzenia.

Tabletki na potencję z Dubaju. KAS przejęła przemyt wart 700 tys. zł

22 przesyłki z Emiratów Arabskich przejęli funkcjonariusze Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej. Paczki zawierały w sumie prawie 70 tys....

zobacz więcej

Rosiak poinformowała, że mężczyzna próbował przewieźć skóręna tylnym siedzeniu auta – nałożył na nią ubrania. 

  

Zeznał, że skórę otrzymał w prezencie podczas pobytu na Syberii. Okaz został zatrzymany, właściciela czeka odpowiedzialność karna – podała Rosiak.


Przyznała, że do próby przemytu skóry z niedźwiedzia doszło w sierpniu, ale ze względu na procedury formalne KAS nie ujawniała tego zdarzenia. Skóra jest u biegłego, który wyda na jej temat opinię. 

  

Skóra jest wyprawiona, waży 3 kg i ma 1,8 m długości i szerokości. 

  

Przewóz tego typu okazów – skór, wypchanych dzikich zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem – reguluje Konwencja Waszyngtońska (CITES). W tym wypadku Niemiec nie miał wymaganych przez CITES zgód i pozwoleń. Grozi mu od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia i grzywna. 

Skóra z niedźwiedzia, którą zajęli funkcjonariusze KAS w Grzechotkach, nie jest pierwszą tego typu sytuacją na polsko-rosyjskiej granicy. Nieco większą skórę z niedźwiedzia zarekwirowano na tej granicy w 2013 r. Okaz ten jest w zasobach olsztyńskiej KAS i jest pokazywany na piknikach i spotkaniach prewencyjnych tej formacji. 

  

– Co się stanie z tą zajętą w sierpniu skórą niedźwiedzia, zdecyduje sąd, do którego trafi ta sprawa – podała Rosiak.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej