RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Faszyści won z Polski”. Dwóch manifestantów pod włoską ambasadą [WIDEO]

Kameralny protest pod ambasadą włoską w Warszawie (fot. Twitter)
Kameralny protest pod ambasadą włoską w Warszawie (fot. Twitter)

Dwóch mężczyzn postanowiło spędzić wtorkowy poranek pod włoską ambasadą i zaprotestować przeciwko wynikowi wyborów we Włoszech. Mężczyźni przynieśli kartony z napisami m.in. „faszyści won z Polski”, a także portret Benito Mussoliniego. – To idol pani Giorgii Meloni – powiedział jeden z aktywistów.

Jaka jest Giorgia Meloni? Ekspert: Ma duże doświadczenie i zdolności negocjacyjne

Giorgia Meloni nie będzie politykiem izolowanym na arenie międzynarodowej – uważa pochodzący z Padwy politolog Riccardo Marchi. Przypomina również...

zobacz więcej

Nagranie z „manifestacji” pojawiło się w mediach społecznościowych. Widzimy na nim dwóch mężczyzn, którzy przed wejściem do ambasady Włoch próbowali przyczepić kartony z napisami po polsku i włosku „precz z faszyzmem” i „faszyści won z Polski”. 


Do mężczyzn wyszedł pracownik ambasady, informując, że nie mogą wieszać żadnych transparentów na drzwiach czy elewacji budynku. 


W kolejnym ujęciu do kamery wypowiada się jeden z manifestantów.


– Mamy ze sobą portret Benito Mussoliniego. Symbol faszyzmu. To idol pani Georgii Meloni, idol polityczny. Więc Bracia Włosi, chcemy wam pokazać, co prawdziwi Polacy myślą o Benito Mussolinim i o faszystach. Będziemy z nimi walczyć do końca i cały czas. Tak nam dopomóż Bóg – powiedział mężczyzna. Nagranie kończy się, gdy próbuje on podpalić wizerunek włoskiego dyktatora. 


Wybory we Włoszech


W weekend we Włoszech odbyły się wybory parlamentarne. Włoska centroprawica otrzyma w ich rezultacie 235 miejsc w 400-osobowej Izbie Deputowanych i 112 w 200-osobowym Senacie – poinformowało w poniedziałek MSW po przeliczeniu wszystkich głosów.


Dane te oznaczają, że centroprawica ze zwycięską partią Bracia Włosi Giorgii Meloni na czele będzie mogła bez problemów powołać rząd. W skład tej koalicji wejdą też Liga i Forza Italia oraz mniejsze ugrupowania.


Wybór Włochów spotkał się z lawinowymi atakami. Dlaczego brukselscy polityce i opozycja w Polsce nie dążą sympatią Meloni, która najpewniej stanie na czele włoskiego rządu? O tym piszemy TUTAJ

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej